W 1950 roku indywidualnym mistrzem Australii, zarówno w wyścigach na trzy okrążenia jak i na cztery został Anglik Jack Parker. Na Sydney Showground Speedway kolejność na podium była następująca: Parker, Keith Ryan (Nowa Południowa Walia) oraz Aub Lawson (Nowa Południowa Walia). Na torze Sydney Sports Ground w 1951 roku rozegrano Australian Solo Championship na cztery okrążenia. Tutaj również triumfował 46-letni wówczas Brytyjczyk Jack Parker. Na drugim miejscu sklasyfikowano dwóch zawodników Auba Lawsona oraz Szkota Tommy Millera.

Wszyscy medaliści indywidualnych mistrzostw Australii 12 lutego spotkali się na torze Brisbane Exhibition Ground by rywalizować w turnieju mistrzów – Champion of Champions.

Bezsprzecznie najlepszy okazał się mający świetny sezon Brytyjczyk Jack Parker. W czterech startach zanotował trzy zwycięstwa, tylko raz przyjeżdżając do mety za plecami Auba Lawsona. Zawodnik z Nowej Południowej Walii z 8 punktami na koncie zajął drugie miejsce. Trzeci był zawodnik ze Szkocji – Tommy Miller.

Champion of Champions zgromadziły na stadionie w Brisbane blisko 9 tysięcy fanów.

Wyniki Champion of Champions 12 lutego 1951 roku, Brisbane:
1. Jack Parker (Anglia) – 11 (3,3,2,3)
2. Aub Lawson – 8 (1,2,3,2)
3. Tommy Miller (Szkocja) – 4 (2,1,1,0)
4. Keith Ryan – 1 (0,0,0,1)

Bieg po biegu:
1. (53s.) Jack Parker, Tommy Miller, Aub Lawson, Keith Ryan
2. (52 3-5s.) Jack Parker, Aub Lawson, Tommy Miller, Keith Ryan
3. (53 1-5s.) Aub Lawson, Jack Parker, Tommy Miller, Keith Ryan
4. (53 3-5s.) Jack Parker, Aub Lawson, Keith Ryan, Tommy Miller

Jack Parker

Jack Parker (1905 – 1989) był żużlowcem, który zadebiutował na zawodach z okazji Zielonych Świątek w High Beech w 1928 roku. W 1949 roku zdobył tytuł indywidualnego mistrza Wielkiej Brytanii. W tym samym roku zajął drugie miejsce w mistrzostwach świata w 1949 roku na stadionie Wembley.

Parker urodził się w Birmingham w Anglii 9 października 1905 roku. Znalazł zatrudnienie w dziale eksperymentalnym BSA, gdzie ujawnił się jego talent do wyścigów. Reprezentował firmę w wyścigach drogowych, w tym Isle of Man TT. Brał udział w niektórych z najwcześniejszych zawodów na torze żużlowym w High Beech, początkowo jeżdżąc na przerobionym motocyklu szosowym, ale później na specjalnie przystosowanej maszynie BSA.

Dołączył do drużyny Coventry w 1929 roku na stadionie Lythalls Lane w Foleshill, zostając kapitanem drużyny i przesiadając się na motocykl Douglas. Jego brat Norman również startował w zespole Coventry w 1930 roku. Dołączył do Southampton w 1931 roku iz powodzeniem rzucił wyzwanie Vicowi Huxleyowi o tytuł indywidualnego mistrza Wielkiej Brytanii. Również w 1931 roku po raz pierwszy był kapitanem drużyny Anglii. Ustanowił nowy brytyjski rekord na jedną milę. W 1932 roku powstała nowa Liga Narodowa. Zespół przeniósł się w połowie sezonu do Lea Bridge, a Parker był kapitanem reprezentacji Anglii w trzech meczach testowych tego roku.

W 1933 roku, Parker złamał nogę w wypadku na torze pod koniec sezonu, ale nadal przewyższał swoją średnią, średnie innych zawodników.

Po wojnie Parker spędził większość swojej kariery z Belle Vue Aces. Wygrał indywidualne mistrzostwa Wielkiej Brytanii w 1947 roku.

W swojej karierze regularnie odwiedzał Australię, gdzie ścigał się w miejscach takich jak Sydney Showground Speedway, Sydney Sports Ground, Wayville Showground w Adelaide, Perth’s Claremont Speedway i Brisbane Exhibition Ground. Zdobył mistrzostwo Australii w 1938 na torze Camden Motordrome w Adelaide, pokonując Cordy’ego Milne’a (USA) i Franka Woodroofe’a w finale na 5 okrążeń. Wygrał także mistrzostwa stanu Nowej Południowej Walii w latach 1950/51 i 1951/52 odpowiednio na stadionach Sydney Sports Ground i Sydney Showground, czy też zawody Champion of Champions w 1951 w których brali udział najlepsi zawodnicy w danym sezonie.

Podczas pobytu w Australii Parker był także regularnym kapitanem drużyny Wielkiej Brytanii w meczach testowych z Australijczykami (wśród których znaleźli się tacy jeźdźcy jak Lionel Van Praag, Bluey Wilkinson, Jack Young, Aub Lawson i Vic Duggan).

Parker brał udział w wypadku samochodowym w Australii w sezonie 1951/52, w wyniku którego został poważnie ranny i nigdy nie odzyskał najwyższej formy. Karierę żużlową zakończył w 1954 roku, mając wówczas 49 lat. Parker zmarł w grudniu 1989 roku w wieku 84 lat.

Zdjęcia i źródło: speedwayandroadracehistory.com