W piątkowy wieczór w hotelu The Brigde na Ostrowie Tumskim odbyła się Dolnośląska Gala Sportu, podczas której ogłoszono wyniki 69 Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku.

Jak podkreślają w redakcji tej gazety wybór kandydatów, nie był łatwy, gdyż miniony rok obfitował w sukcesy zawodniczek i zawodników z Dolnego Śląska.

Dolnośląski Plebiscyt po Plebiscycie Przeglądu Sportowego jest drugim najstarszym sportowym plebiscytem w Polsce. Sportowca i Trenera 2021 r na Dolnym Śląsku wybrała kapituła, bez udziału czytelników. W składzie kapituły byli znani i szanowani ludzie dolnośląskiego sportu.

Sportowcem Roku w 69. Plebiscycie została Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), która z Tokio przywiozła dwa krążki, oba wywalczone w sztafecie. Ze sztafetą mieszaną 4x400m zdobyła złoto bijąc przy okazji rekord Europy i rekord olimpijski, a z „Aniołkami Matusińskiego” sięgnęła po srebro na 4×400 pań, bijąc przy okazji zasłużony już rekord Polski.

Równie udany sezon mieli żużlowcy Betard Sparty Wrocław. Drużyna ze Stadionu Olimpijskiego zdecydowanie dominowała w rozgrywkach o DMP i została zasłużenie mistrzem Polski. Zawodnik Sparty Artem Łaguta został Indywidualnym Mistrzem Świata.

Sukcesy te zostały dostrzeżone przez kapitułę Plebiscytu. Drużyną Roku wybrano właśnie Spartę. Na Gali pojawili się tego dnia min. Tai Woffinden z córką, Dariusz Śledź, Andrzej Rusko, czy też Przemysław Liszka, którzy odebrali nagrodę dla wrocławskiego klubu żużlowego.

Czwarte miejsce wśród najlepszych sportowców zajął Artem Łaguta. Rosyjski żużlowiec i indywidualny mistrz świata ustąpił miejsca tylko trójce medalistów olimpijskich. Również czwarte miejsce wśród trenerów zajął Dariusz Śledź, który wcześniej nie znalazł uznania decydujących o nominacjach do nagród Szczakieli.

Wyniki najważniejszych kategorii 69. Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku:

SPORTOWIEC ROKU 2021 na Dolnym Śląsku
1. Natalia Kaczmarek
2. Piotr Kosewicz
3. Lucyna Kornobys
4. Artem Łaguta
5. Paweł Fajdek
6. Alicja Tchórz
7. Oliwia Jabłońska
8. Hubert Hurkacz
9. Aleksander Śliwka
10. Kinga Jakubowska

TRENER ROKU 2021
1. Marek Rożej
2. Bożena Karkut
3. Małgorzata Niedźwiecka
4. Dariusz Śledź
5. Grzegorz Widanka

DRUŻYNA ROKU
Betard Sparta Wrocław