Motocykle żużlowe mają wysoko wyspecjalizowane silniki, które są wyjątkowe na tle innych sportów motorowych. Najczęściej używane jednostki napędowe pochodzą od firm GM i Jawa. Choć ten drugi producent staje się coraz bardziej marginalny w klasycznym speedwayu, to dominuje w ice speedwayu. Jednostki napędowe to czterosuwowe, jednocylindrowe silniki o pojemności 500 cm³, które rozwijają moc około 70-80 KM i osiągają prędkość do 130 km/h na krótkich dystansach torowych. Charakterystyczne dla żużlowych silników jest brak skrzyni biegów i hamulców, co pozwala na maksymalne uproszczenie konstrukcji i osiąganie dużych przyspieszeń na torze.
W sporcie żużlowym GM od lat dominuje jako dostawca jednostek napędowych. Jego monopol zapewnia standaryzację, co ułatwia dobór i eksploatację silników, jednak brak konkurencji ogranicza innowacje, a także sprawia, że ten producent może dyktować ceny, przez co z roku na rok speedway staje się coraz droższy.
Ostatnio francuski żużlowiec Steven Gorret na torze klubu Dynamic Moto Club Lamothais w Lamothe-Landerron Gironde podjął się testów nowego silnika od Goddena – dawnego producenta, który próbuje wrócić do gry. Przypomnijmy, iż ta Angielska marka miała swój złoty okres w latach 80-ych XX wieku. Jednostka napędowa Godden Offset 500 cc została przetestowana 5 listopada br. na torze we Francji. Wprowadzenie konkurencyjnych silników mogłoby obniżyć koszty i przynieść lepsze dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb zawodników. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, iż konkurencja na rynku silników sprzyjałaby także rozwojowi technologii, co wzbogaciłoby całe środowisko żużlowe, a także ograniczyłoby – jeśli nie same koszty, to na pewno ograniczyłoby ich wzrost.
Jeśli Godden rzeczywiście okaże się konkurencyjny, może to wprowadzić powiew świeżości w środowisku żużlowym, gdzie GM ma już niemal monopol na silniki wyczynowe.
Uważamy, iż warto bliżej przyjrzeć się testowanej jednostce Goddena, mimo dominacji GM, co w praktyce (mimo wysokich kosztów) wciąż zapewnia stabilność i sprawdzone osiągi, co czyni go wyborem bezpiecznym i niezawodnym – kluczowym w zawodowym żużlu.
Ale z drugiej strony, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana! Trzymamy więc kciuki za nową jednostkę napędową Goddena.
Zdjęcia i film fb Godden Racing – Speedway & Grasstrack Racing Machines