Klasa GT140 są to ciekawe wyścigi motocyklowe rozgrywane na torze trawiastym w Wielkiej Brytanii. Motocykle uczestniczące w tej rywalizacji posiadają benzynowe silniki o pojemności 140 centymetrów sześciennych.

Wielką zaletą tych wyścigów jest znacznie niższy koszt ich uprawiania niż w przypadku pozostałych wyścigów na trawiastym torze a także wyścigów w klasycznym żużlu. Rywalizacja ta jest przykładem, iż speedway nie musi być bardzo drogim sportem i wielka szkoda iż klasa GT140 nie dotarła jak dotychczas poza Wielką Brytanię.

W ostatnim czasie środowisko związane z GT140 obiegła bardzo radosna informacja – już od przyszłego sezonu będzie wyłaniany oficjalny Mistrz Wielkiej Brytanii! Jest to niewątpliwie bardzo dobra informacja dla tej rywalizacji. Wyłanianie oficjalnego krajowego mistrza, zapewne zwiększy prestiż tych wyścigów.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy będą to jednodniowe mistrzostwa (poprzedzone prawdopodobnie eliminacjami by wyłonić uczestników finału) czy cykl turniejów. W przypadku cyklu także oczywiście będą potrzebne eliminacje. Aktualnie w klasie GT140 startuje około 100 zawodników, oby takie wyścigi odbywały się w przyszłości także w innych krajach.

O GT140 pisaliśmy wcześniej dla Państwa tutaj oraz tutaj.