Sport żużlowy uprawiany jest obecnie w dwudziestu kilku krajach w których organizuje się różnej rangi zawody krajowe oraz międzynarodowe. Ilość torów w poszczególnych krajach jest oczywiście bardzo różna – od 1 obiektu na Słowacji czy w Chorwacji do nawet kilkudziesięciu w krajach najbardziej rozwiniętych żużlowo.

Tory te mają oczywiście bardzo różną długość – w Stanach Zjednoczonych przeważają obiekty bardzo krótkie (bywa iż mają nawet mniej niż…200 metrów), tory niemieckie są z kolei często bardzo długie by wspomnieć choćby doskonale znane polskim kibicom tory w Wittstock (400 metrów) oraz Landshut (390 metrów).

Generalnie dość duży procent torów żużlowych na świecie mieści się gdzieś w przedziale pomiędzy 330 a 380 metrów. Najbardziej prestiżowymi zawodami żużlowymi na świecie są oczywiście Grand Prix Indywidualnych Mistrzostw Świata. I tu obserwujemy ciekawy precedens rozgrywania tych zawodów w większości na krótkich bądź nawet bardzo krótkich torach i zupełny brak obiektów długich!

W kalendarzu GP 2022 są wprawdzie 2 rundy organizowane na torach czasowych, które zazwyczaj są krótkie (choć nie zawsze, czego potwierdzeniem był tor czasowy podczas rund Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim) i tak jest w tych przypadkach. Te 2 lokalizacje oczywiście mają wpływ na średnią długość toru w GP ale należy zaznaczyć iż pozostałe obiekty także są w większości krótkie.

Najdłuższym torem jest 353 metrowy „owal” w Pradze. Najkrótsze są oczywiście oba tory czasowe (Warszawa, Cardiff) lecz oprócz nich w kalendarzu jest aż kilka obiektów których długość wynosi zaledwie 300 metrów (Vojens) lub niewiele więcej! Łączna długość wszystkich 10 obiektów to 3126 metrów. Jak łatwo policzyć – średnia to zaledwie…312,6 metra. Nawet odliczając oba „owale” czasowe – średnia ta wzrasta do zaledwie 322 metrów czyli jest to tylko o 1 metr więcej niż długość toru w Opolu!

Długości torów podczas zawodów Grand Prix 2022:
Gorican – 305 m.
Warszawa – 278 m.
Praga – 353 m.
Tetterow – 314 m.
Gorzów Wielkopolski – 329 m.
Cardiff – 272 m.
Wrocław – 352 m.
Vojens – 300 m.
Malilla – 305 m.
Toruń – 318 m.

PS. Autor tekstu podając długości torów podczas zawodów Grand Prix 2022 korzystał z danych zawartych w gazecie „Świat Żużla” nr 2/2022