Niedawno Międzynarodowa Federacja Motocyklowa podała do publicznej wiadomości rozstawienie zawodników w poszczególnych konkurencjach Mistrzostw Świata. Polskich fanów long tracku ucieszy zapewne fakt iż w Rundzie Kwalifikacyjnej do Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023, która odbędzie się w niemieckim Bielefeld, dnia 12 czerwca wystąpi aż 2 Polaków!

W zawodach wystartuje 25 żużlowców i prawdopodobnie (nie jest to jeszcze podane) 15 z nich awansuje do zawodów Challenge IMŚ, które odbędą się dnia 13 lipca we francuskim Marmande. Z tych z kolei zawodów najlepszych 4 zawodników (prawdopodobnie, nie jest ta liczba jeszcze pewna) awansuje do cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023.

Należy się bardzo cieszyć iż aż 2 Polaków wystąpi w Rundzie Kwalifikacyjnej. Nie wiadomo jeszcze którzy zawodnicy będą reprezentować Polskę. Aktualnie naszą kadrę tworzą – Stanisław Burza (stały uczestnik cyklu IMŚ 2022!), Adam Skórnicki oraz Marcin Sekula. Burza może zapewnić sobie udział w IMŚ 2023 zajmując miejsce w pierwszej „7” mistrzostw w roku przyszłym (o ile nie ulegnie zmianie ilość „utrzymujących się” żużlowców), być może jednak będzie startował w eliminacjach by spróbować awansować z nich.

Utrzymanie się w cyklu nie będzie rzeczą łatwą a zawodnicy z miejsc 8, 9 czy 10 nie tak często otrzymują „dzikie karty” (dotychczas przyznawano 3). Jeśli więc w Rundzie Kwalifikacyjnej wystąpi Burza to drugim Polakiem będzie prawdopodobnie Skórnicki lub Sekula. W przypadku jego rezygnacji ze startu w Rundzie Kwalifikacyjnej wydaje się wielce prawdopodobne iż Polskę reprezentować będą obaj ci zawodnicy, choć nie jest to pewne.

Tak czy inaczej na pewno wystąpi 2 naszych reprezentantów. Przypomnijmy iż cały tercet wymienionych żużlowców reprezentować ma nasz kraj w zawodach Long Track of Nations, które dnia 26 maja odbyć się mają w niemieckim Herxheim. Będzie to debiut reprezentacji Polski w światowej „drużynówce”.