20 września 1951 roku na słynnym stadionie Wembley w Londynie odbyła się szósta edycja oficjalnych Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu.  Światowy finał w 1951 r. na stadionie Wembley odbył się przed 93-tysięczną publicznością.

W Mistrzostwach Świata po raz pierwszy wystąpili żużlowcy ze Szwecji, Szkocji i Republiki Południowej Afryki.

By dostać się do finału IMŚ na Wembley trzeba było przebrnąć przez 8 eliminacji, które rozgrywano wyłącznie na torach brytyjskich. Kwalifikacje wygrał Jef Biggs przed Splitem Watermanem i Alanem Huntem. Dopiero 12 był Jack Young. W sumie o awans do finału IMŚ na Wembley rywalizowało 72 żużlowców. Tylko pierwszych 16 plus dwóch rezerwowych uzyskało awans do wielkiego finału mistrzostw świata.

W 1951 roku Australijczyk Jack Young przeszedł do historii, zostając pierwszym zawodnikiem z drugiej ligi brytyjskiej, który zdobył tytuł mistrza świata na stadionie Wembley w Londynie. Pokonał Anglika Splita Watermana i innego Australijczyka Jacka Biggsa w biegu dodatkowym o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, po tym jak każdy z nich zakończył część zasadniczą z 12 punktami na koncie.

Jack Young

Było to pierwsze mistrzostwo Younga. Kolejny raz sięgnął po tytuł w następnym sezonie. Został tym samym pierwszym Australijczykiem, który wygrał dwa mistrzostwa świata w jakiejkolwiek odmianie sportów motorowych.

Pomimo swoich dwóch tytułów mistrza świata, dziewięciu mistrzostw Australii Południowej oraz tytułów w Queensland i Victorian, Jack Young nigdy nie wygrał ani nawet nie zajął miejsca na podium w Indywidualnych Mistrzostwach Australii na żużlu, które w jego czasach odbywały się prawie wyłącznie w Nowej Południowej Walii (na Sydney Showground lub Sydney Sports Ground) lub w Queensland na terenie Exhibition Ground.