W 1973 roku odbyła się już 29 edycja Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Rywalizacja o miano najlepszego żużlowca w kraju rozpoczęła się od ćwierćfinałów 5 sierpnia 1973 roku na torach w Gdańsku, Lesznie, Toruniu i Tarnowie.

W Toruniu wystartowało aż czterech reprezentantów Sparty Wrocław. Awans do półfinału wywalczyli Zygfryd Kostka (był 2), Stanisław Nowak (zająl 3 miejsce) oraz Jerzy Trzeszkowski, który był ósmy. Odpadł tylko Bolesław Gorczyca. Z  ćwierćfinału w Lesznie awans wywalczył Zygmunt Słowiński.

Na tym etapie – co było ogromną niespodzianką odpadł późniejszy Indywidualny Mistrz Świata – Jerzy Szczakiel.

Zawodnik Kolejarza Opole w pierwszym wyścigu turnieju ćwierćfinałowego w Tarnowie miał defekt i później wycofał się z zawodów.

Z półfinałów IMP rozegranych w Świętochłowicach i Bydgoszczy 16 września awans do finału IMP uzyskało po 6 najlepszych żużlowców. Cztery miejsca zarezerwowano dla uczestników indywidualnych mistrzostw świata z Chorzowa, które odbyły się 2 września 1973 roku. Byli to Zenon Plech, Jan Mucha, Edward Jancarz i Paweł Waloszek.

Jerzy Szczakiel nowo kreowany indywidualny mistrz świata, nie otrzymał miejsca w finale (tak jak jego koledzy), z uwagi na to, iż odpadł z zawodów ćwierćfinałowych.

Do finału nie przebili się z półfinałów zawodnicy Sparty Wrocław. Zygmunt Słowiński był 10 w Świętochłowicach, a Jerzy Trzeszkowski zajął 10 miejsce w Bydgoszczy.

Finał IMP odbył się 30 września w Rybniku.

Z kompletem punktów zwyciężył zawodnik gospodarzy Andrzej Wyglenda. Drugi z rybniczan Jerzy Gryt sięgnął po medal srebrny, przegrywając tylko z Wyglendą. Gorzowianin Bogusław Nowak mógł cieszyć się z medalu brązowego.

Na podium stanęli więc żużlowcy, którzy nie wystąpili w finale IMŚ, który odbył się 2 września 1973 w Chorzowie.  Edward Jancarz był czwarty. Jan Mucha zajął siódme miejsce, Zenon Plech był 9, a Paweł Waloszek ukończył IMP na dziesiątej pozycji.

Był to czwarty i ostatni tytuł mistrzowski 32-letniego wówczas Andrzeja Wyglendy. Zawodnik ROW-u wszystkie tytuły IMP wywalczył na torze w Rybniku. W swoim dorobku ma jeszcze 2 srebrne i jeden brązowy medal IMP.