W 2007 roku format Speedway Grand Prix pozostał taki sam jak w 2006 roku, z 16 zawodnikami biorącymi udział w każdym Grand Prix, a w ciągu 20 biegów każdy zawodnik ścigał się raz z każdym innym zawodnikiem. 8 najlepszych żużlowców awansowało do półfinału, a z każdego półfinału zawodnicy, którzy zajmą 1. i 2. miejsce awansują do finału GP.

Wszyscy zawodnicy, z wyjątkiem tych, którzy zakwalifikowali się do finału, przenoszą punkty zdobyte w pierwszych 20 biegach w trakcie zawodów do klasyfikacji generalnej SGP.

W sezonie 2007 było 15 stałych jeźdźców. W każdym Grand Prix dołączał jeden zawodnik z dziką kartą.

8 najlepszych zawodników z mistrzostw 2007 zakwalifikowało się do rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata w 2008 roku..

Speedway Grand Prix 2007 był 62. edycją oficjalnych mistrzostw świata na żużlu i 13. sezonem w erze Speedway Grand Prix, na podstawie którego wyłoniono mistrza świata na żużlu. Był to pierwszy rok w ramach promocji IMG, a organizatorem serii było Benfield Sports International (BSI).

Rozegrane 9 czerwca 2007 roku Grand Prix Danii były czwartymi zawodami w serii 11 turniejów SGP.

Zawody o Grand Prix Danii rozgrywane były po raz 13.; na Parken po raz piąty.

Stawkę piętnastu stałych uczestników uzupełni jeden zawodnik z dziką kartą Kenneth Bjerre oraz dwóch tzw. rezerwy toru (Jesper B. Jensen oraz Morten Risager).

Turniej na Parken zwyciężył Szwed Andreas Jonsson, dla którego było to drugie zwycięstwo w zawodach Grand Prix. W finale wyprzedził reprezentanta gospodarzy Nicki Pedersena i Australijczyka Leigh Adamsa, który zwyciężył przed dwoma tygodniami w Eskilstunie.

W finale wystąpił także Polak Tomasz Gollob dla którego był to pierwszy finał w tym sezonie. Pozostali Polacy nie awansowali do półfinałów: Jarosław Hampel był 10, Rune Holta 12, a najgorzej wystąpił Wiesław Jaguś (15 miejsce), który po raz pierwszy startował na torze jednodniowym.

Już pierwszy bieg przyniósł nieoczekiwany wynik, bowiem Szwed Antonio Lindbäck odniósł swoje pierwsze biegowe zwycięstwo w tym sezonie. W drugim biegu nerwów nie utrzymał lider klasyfikacji przejściowej Duńczyk Nicki Pedersen. Wpierw na starcie minimalnie dotknął taśmy i został wykluczony z powtórki. Jego rozmowy z polskim sędzią Markiem Wojaczkiem nie przyniosły pozytywnego rozstrzygnięcia i z wściekłością zaatakował barierki umiejscowione w parku maszyn.

Trzeci bieg okazał się pechowy dla Słoweńca Mateja Žagara. Jadący na ostatniej pozycji Duńczyk Bjarne Pedersen chciał wyprzedzić przy krawężniku Słoweńca. „Wszedł” pod Žagara zbyt agresywnie i ten przekoziołkował na torze. Žagar wystąpił w powtórce, jednak potem wycofał się z turnieju (zdarta skóra na klatce piersiowej), a następnie został przewieziony do szpitala.

W siódmym biegu na tor upadł Amerykanin Greg Hancock, który szybko chciał opuścić tor. Sędzia jednak (Polak) szybko przerwał bieg (Jaguś znajdował się na ostatniej pozycji – w powtórce ponownie był ostatni).

Do biegu czternastego żużlowcy startowali aż trzykrotnie: najpierw na pierwszym łuku upadł Tomasz Gollob, a w powtórce Brytyjczyk Scott Nicholls (w upu przypadkach sędzia nie doszukał się winy któregokolwiek zawodnika).

Do półfinałów nie awansowali m.in. Greg Hancock (dotychczas drugi w klasyfikacji przejściowej) i Chris Harris (piąty). Awans uzyskał natomiast Kenneth Bjerre (startujący z dziką kartą) i Antonio Lindbäck(który w dotychczasowych trzech rundach zdobył jedynie sześć punktów).

W pierwszym półfinale wystąpił Tomasz Gollob, który po pierwszym łuku znajdował się na ostatniej pozycji. Na dystansie wyprzedził jednak Crumpa i Bjerre i wraz z Adamsem awansował do finału.

W drugim półfinale najpierw na ostatniej pozycji upadł Antonio Lindbäck (podczas gdy Andersen i Jonsson prowadzili). W powtórce prowadził Nicki Pedersen. W pewnym momencie drugą pozycję Andersena zaatakował Jonsson. Żużlowcy szczepili się motocyklami i w ferworze walki spadł łańcuch w maszynie Andersena i ten musiał wycofać się z rywalizacji.

W finale Jonsson (który pole startowa „wybierał” jako ostatni) prowadził od startu. O pozostałe pozycje trwała walka i wydawało się, że o drugą pozycję zawalczy Tomasz Gollob, który ostatecznie został wyprzedzony przez Adamsa i musiał zadowolić się czwartą pozycją (najlepszą jak dotąd w tym sezonie).

W szóstym biegu (zastępując wycofanego Žagara) w Grand Prix zadebiutował Duńczyk Morten Risager, który w drugim swoim starcie (bieg 15) zdobył swoje pierwsze punkty (wyprzedzając Jagusia i Hampela).

Turniej ten zapisał się w historii gdyż po raz pierwszy zwycięzca zawodów Grand Prix nie zdobył najwięcej punktów. Wynika to z nowego regulaminu, w którym zawodnicy zbierają punkty przez całe zawody i nie są one przypisane na stałe do zajętego miejsca.

Wyniki Grand Prix Danii, Vojens 9 czerwca 2007:
1. Andreas Jonsson (Szwecja) – 16 pkt.
2. Nicki Pedersen (Dania) – 16
3. Leigh Adams (Australia) – 18
4. Tomasz Gollob (Polska) – 11
5. Hans Andersen (Dania) – 12
6. Kenneth Bjerre (Dania) – 10
7. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 9
8. Jason Crump (Australia) – 9
9. Greg Hancock (Stany Zjednoczone) – 7
10. Jarosław Hampel (Polska) – 7
11. Scott Nicholls (Wielka Brytania) – 7
12. Rune Holta (Polska) – 5
13. Bjarne Pedersen (Dania) – 5
14. Chris Harris (Wielka Brytania) – 5
15. Wiesław Jaguś (Polska) – 3
16. Morten Risager (Dania) – 2
17. Matej Zagar (Słowenia) – 1
18. Jesper B. Jensen (Dania) – 0

Bieg po biegu:

 1. Lindbäck, Harris, Jaguś, Holta
 2. Hancock, Hampel, Gollob, Jensen (za N. Pedersena), N. Pedersen (t)
 3. Andersen, Adams, Žagar, B.Pedersen (su/w)
 4. Crump, Nicholls, Bjerre, Jonsson
 5. Andersen, Harris, Nicholls, Hampel
 6. N. Pedersen, Lindbäck, Crump, Risager (za Žagara)
 7. B. Pedersen, Jonsson, Jaguś, Hancock (u/w)
 8. Adams, Holta, Bjerre, Gollob
 9. N. Pedersen, Bjerre, B. Pedersen, Harris (d)
 10. Adams, Hampel, Jonsson, Lindbäck
 11. Gollob, Crump, Andersen, Jaguś
 12. Holta, Nicholls, Hancock, Jensen (za Žagara)
 13. Hancock, Adams, Crump, Harris
 14. Lindbäck, Gollob, Nicholls, B. Pedersen
 15. Bjerre, Risager (za Žagara), Jaguś, Hampel
 16. Jonsson, Andersen, N. Pedersen, Holta (3)
 17. Gollob, Jonsson, Harris, Jensen (za Žagara)
 18. Andersen, Bjerre, Lindbäck, Hancock
 19. Adams, N. Pedersen, Nicholls, Jaguś
 20. Hampel, Crump, B. Pedersen, Holta
  Półfinały:
 21. Adams, Gollob, Bjerre, Crump
 22. N. Pedersen, Jonsson, Andersen (3d), Lindbäck (u/w)
  Finał:
 23. Jonsson (6), N. Pedersen (4), Adams (2), Gollob (0)