Miniony sezon żużlowy za nami. Kibice żyją już nadchodzącymi rozgrywkami w najlepszej lidze świata. Jednak do rozpoczęcia rywalizacji pozostało jeszcze „trochę” czasu. Jaki będzie bieżący rok w PGE Ekstralidze? Miejmy nadzieję, iż nie mniej ciekawy od poprzedniego, a kibicom życzymy, by jak najwięcej spotkań rozstrzygało się w 15. biegu. Przedstawiamy analizę mijanek w sezonie 2022 na ekstraligowych torach ze strony gurustats.pl.

W minionym sezonie PGE Ekstraligi obejrzeliśmy 769 mijanek w 70 spotkaniach. Średnia 10,99 mij/mecz to najgorszy wynik od kiedy prowadzimy analizy, czyli od 2017 roku. Do tej pory to właśnie ten pierwszy sezon posiadał najsłabszy wynik (11,11). Najlepszym sezonem w historii analiz pozostaje sezon 2018 (13,28).

Po raz trzeci z rzędu najlepszą średnią wyprzedzeń odnotowaliśmy w Lesznie. Kolejny raz na podium znalazł się tor w Grudziądzu, a po trzech latach przerwy do TOP 3 wrócił Stadion Olimpijski. Czwarty raz na ostatniej lokacie uplasował się tor w Gorzowie.

Średnia liczba mijanek na mecz w PGE Ekstralidze 2022:
1. [16,00] Leszno
2. [15,00] Grudziądz
3. [12,13] Wrocław
4. [10,50] Częstochowa
5. [10,29] Ostrów
6. [9,90] Toruń
7. [9,00] Lublin
8. [7,30] Gorzów

Jeszcze w sezonie 2020 najwięcej ścigania w PGE Ekstralidze zobaczyliśmy w biegach nr 14. Tym razem pierwszy z biegów nominowanych dał niespodziewanie najmniej emocji na dystansie. Wiele działo się za to w wyścigach, które kończyły spotkania. Dwa biegi nr 15 zajęły pierwsze miejsce w rankingu pojedynczych wyścigów. Obie gonitwy, w których zanotowaliśmy po 7 mijanek, obejrzeliśmy w Grudziądzu, a były to biegi kończące mecze ze Spartą i Włókniarzem.

Analizując sposób wyprzedzania, zauważymy, że ataki po wewnętrznej stanowią od 68% do 78% udanych akcji. Nie doszło do żadnych zmian pod względem obiektów ze skrajnymi wartościami. Najwyższy procent manewrów po zewnętrznej uzyskał tor we Wrocławiu, a po przeciwnej stronie znalazła się toruńska MotoArena.

Interesująco prezentuje się też wykres przedstawiający % mijanek na danych okrążeniach. Poza sporym zamieszaniu na końcówce pierwszego kółka (mijanki liczymy od wejścia w drugi łuk), tory różnią się w rozłożeniu akcji na kolejnych okrążeniach. W Toruniu w 78% kolejność nie zmieniała się już po drugim okrążeniu. Trzecie kółko dawało wiele wrażeń w Grudziądzu, a w Ostrowie aż 21% mijanek zobaczyliśmy na ostatnim okrążeniu.

A tak wyglądają wszystkie mijanki PGE Ekstraligi 2022 na jednej grafice:

Źródło: gurustats.pl