Niedawno analizowaliśmy składy ekstra ligowców pod kątem formacji juniorskiej.

Teraz pora na zawodników u-24 w ekstralidze oraz potencjalnych rezerwowych

W zakończonym sezonie najlepsi w tej formacji byli Lambert, Kubera i Bewley. Pierwszy z nich skończył już wiek uprawniający go do jazdy w u-24. Dodatkowo zespoły rywalizujące o tytuł DMP mogą skorzystać ze swoich zawodników ze składów U-24 Ekstraligi. W drużynach jako rezerwowi mogą startować zawodnicy do 23 roku życia.

W przypadku zagranicznych zawodników podaję również narodowość.

8. Wilki Krosno
Mateusz Świdnicki   –             2001 ,  1,462
Marko Lewiszyn      -UKR,  2000,   2,000 (n)

Podstawowym zawodnikiem będzie Mateusz Świdnicki, który w tym roku został Indywidualnym MP Juniorów.  Zastąpi Rafała Karczmarza który odszedł do Rzeszowa. Jeden z trzech zeszłorocznych juniorów którzy będą startować jako podstawowi zawodnicy U-24 w ekstralidze. Lewiszyn ma szansę na występy na pozycji 8/16 chyba, że któryś z seniorów będzie jeździł słabo. Wtedy może go w składzie zastąpić Świdnicki. Różnie to bywa z przejściem z juniora na seniora. Mój typ: Środek tabeli.

7. GKM Grudziądz
Gleb Czugunov    -1999.  1,427
Norbert Krakowiak   -1999,   1,515

W minionym roku Krakowiak pełnił rolę podstawowego zawodnika u-24, lecz w nowym sezonie, moim zdaniem Szczepaniak, będzie poza składem a Krakowiak „wskoczy” do składu GKM jako senior. Gleb potrzebuje odbudowy. Tutaj wiadomo cele niższe, presja także niższa niż we Wrocławiu. Ma szansę się pokazać. Obaj będą się chcieli pokazać żeby zaistnieć później jako seniorzy. Środek tabeli ze wskazaniem na górną jej część. Rolę rezerwowego może jedynie któryś z juniorów pełnić.

6. Unia Leszno
Jaimon Lidsey   – AUS – 1999,  1,628

Ponownie jak przed minionym sezonem. Tym razem jest to ostatnia szansa Australijczyka w u-24. Zeszły sezon dosyć przeciętny, w nowym musi błysnąć jeśli chce zostać w ekstralidze. Środek tabeli. Rolę rezerwowych mogą pełnić tylko juniorzy.

5. Sparta  Wrocław
Daniel Bewley    – GB -1999,  1,837
Francis Gusta       -LAT -2003  2,317 (II)

Bewley miał znakomity zeszły sezon. Dwa wygrane turnieje SGP. Poza tym nie raz pełnił rolę lidera Sparty. Z sezonu na sezon rozwija się. Jest to jego ostatni sezon w roli U-24. Gusts jeśli nie zostanie wypożyczony może pełnić role zawodnika 8/16 , lecz praktycznie jego szansa na występy ograniczy się jedynie do kontuzji seniora. Raczej wypożyczenie. Zdecydowanie czołówka u-24.

4, Apator Toruń
Wiktor Lampart         -2001,  1,526

Junior z zeszłego sezonu. W formacji u-24 musi zastąpić Roberta Lamberta. Przed nim ciężkie zadanie. Na szczęście formacja seniorska zespołu jest mocna. Przed nim parę sezonów na pokazanie swojej wartości. Kolejny z czołowych juniorów debiutujący w formacji seniorskiej. Środek tabeli. Ewentualnie jako rezerwowy u-23.

3. Włókniarz Częstochowa
Jakub Miśkowiak  -2001, 1,861

Najlepszy junior ostatnich sezonów w ekstralidze powinien spokojnie zastąpić  zawodzącego przez ostatnie dwa sezony Jeppesena, który odszedł do Rzeszowa. Miśkowiak nie raz pokazywał że potrafi sobie radzić nawet z czołowymi zawodnikami światowymi. Raczej jeden z mocniejszych zawodników u-24 w lidze. Rolę rezerwowego może pełnić junior.

2. Stal Gorzów
Wiktor Jasiński   – 2000. 1,056(n)
Timo Salonen       -FIN, 2001, 1,811(2)

W tym roku rolę zawodnika u-24 pełnił Hansen, który odszedł do I ligi do Rybnika. Szansę powinien dostać Wiktor Jasiński.  Salonen może pełnić rolę rezerwowego. W przypadku gdyby Fajfer się nie sprawdzał Jasiński może wskoczyć do składu jako senior. Raczej słabsza obsada tej formacji.

1. Motor Lublin
Dominik Kubera – 1999,   2,140

Jeden z najlepszych zawodników na pozycji u-24, w tym roku.. Zdążył się już pozytywnie pokazać w kilku turniejach GP w których otrzymał szansę. W niejednym meczu pełnił rolę lidera i zawodnika który decydował o wyniku i o Mistrzostwie. Zdecydowanie czołówka u-24.

*****

W miarę wyrównana formacja, chociaż są postacie wyróżniające się. Połowa zespołów w sezonie 2024 – jeśli nie zmienią się przepisy – może mieć problem. Miałem lekkie wahania jeśli chodzi o miejsca 1-2, kto na pierwszym. Jednak dwa wygrane turnieje GP przesądziły o zwycięstwie w moim rankingu. Co do miejsc 4-6 również miałem duże wątpliwości, jednak Grudziądz ma dwóch wyrównanych zawodników u-24.

Ranking siły drużyn ekstra ligowych na pozycji U-24:

1. Sparta Wrocław

2. Motor Lublin

3. Włókniarz Częstochowa

4. GKM Grudziądz

5. Unia Leszno

6. Apator Toruń

7. Wilki Krosno

8. Stal Gorzów