Do rozpoczęcia nowego sezonu jest już coraz bliżej. W marcu (jeśli dopisze pogoda) na stadionach zawarczą motocykle żużlowe. Miniony rok był bardzo ciekawy. Indywidualnym Mistrzem Świata został po raz pierwszy Rosjanin – zawodnik Sparty Wrocław Artem Łaguta. Jego polska drużyna po 15 latach została po raz piąty w historii Drużynowym Mistrzem Polski.

Oto najważniejsze wydarzenia sezonu 2021 w alfabetycznym skrócie:

A jak Artem Łaguta
Po przenosinach do Wrocławia zaliczył najlepszy sezon w swojej karierze. Zdobył indywidualne mistrzostwo świata po pasjonującej walce do ostatniego turnieju z Bartoszem Zmarzlikiem. W polskiej lidze był jednym z liderów Betard Sparty Wrocław, z którą zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski.

B jak bieg Daniela Bewleya
W pierwszym finałowym meczu z Motorem w Lublinie 23 września 2021 Daniel Bewley zanotował świetny występ. XIV bieg w wykonaniu młodego Brytyjczyka był niesamowitym popisem jazdy po zewnętrznej. W wyścigu tym  Daniel Bewley jechał po bandzie (dosłownie) jak w beczce śmierci. Szkoda, że jego jazda nie zakończyła się wygraną. Ale bieg ten można śmiało uznać za bieg sezonu.

C jak Częstochowa
Niewiele zabrakło a Włókniarz Częstochowa znalazłby się w pierwszej czwórce, która walczyła o medale Drużynowych Mistrzostw Polski.  Niestety „rzutem na taśmę” czwarte miejsce zajęła Unia Leszno. W drużynie spod Jasnej Góry potencjał jest. Ale nie przełożył się na wyniki w DMP.

D jak Discovery
BSI, która od samego początku zajmowała się rozgrywkami cyklu Speedway Grand Prix, od nowego sezonu przestała nadzorować te prestiżowe rozgrywki o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Od 2022 r., przez najbliższe dziesięć lat promotorem rozgrywek o mistrzostwo świata będzie firma Discovery Sport Events, która zapowiada rozwój żużla i zwiększenie oglądalności SGP w ciągu najbliższych trzech lat.

E jak ekstraliga
W 2021 r ekstraliga żużlowa podpisała umowę z Canal+ na trnsjmisje żużlowe w latach 2022-2025. Kontrakt opiewa na rekordową kwotę 242 miliony złotych, co rocznie daje 60 milionów złotych do podziału na drużyny z PGE Ekstraligi.

F jak Falubaz
Marwis.pl Falubaz Zielona Góra w sezonie 2021 odniósł tylko dwa zwycięstwa i zanotował jeden remis. 6 punktów na koniec sezonu nie mogło zapewnić utrzymania w najwyższej klasie rozgrywek. Kilka spotkań żużlowcy Falubazu przegrali minimalne. Spadek żużlowców z Myszką Miki na plastronie należy uznać za niespodziankę dużego kalibru. W Zielonej Górze stało się w momencie obchodów 75-lecia istnienia klubu. Niektórzy uważają, że Falubaz od kilku sezonów „pracował” na spadek z PGE Ekstraligi.

G jak Gleb
Jak sam mówi, żużel jest dla niego najważniejszy ze wszystkiego, co robi. „Zdaję sobie sprawę, że z boku nie wyglądam na człowieka, który w pełni poświęca się sportowi, ale tak jest”. Jednak jedną z największych pasji Gleba jest muzyka. W lipcu 2021 zadebiutował na scenie. Żużlowiec Betardu Sparty Wrocław był jedną z gwiazd Rap Stacji Festiwalu, który odbył się w lubuskiej Sławie.

H jak Hancock
Po perypetiach zdrowotnych żony, Greg wrócił do żużla w 2021 r. W Sparcie Wrocław został konsultantem ds. szkolenia i sportu. Skupiał się w głównej mierze na szkoleniu młodzieży. Jednak z jego wsparcia korzystali  wszyscy wrocławscy zawodnicy. Podczas meczów, w parkingu udzielał wielu cennych wskazów swoim podopiecznym.

J jak Janowski
Maciej Janowski w końcu odjechał rewelacyjny sezon w PGE Ekstralidze. Przez długi czas był najskuteczniejszych jeźdźcem polskiej ligi. Ostatecznie sezon zakończył z drugą średnią (za Bartoszem Zmarzlikiem). W Speedway Grand Prix po raz czwarty (w ciągu ostatnich pięciu lat) zajął czwarte miejsce. W IMP po dekoracji i odegraniu hymnu zszedł z podium i nie uczestniczył w polewaniu szampanem ze Zmarzlikiem i Kołodziejem. Wolał cieszyć się z osiągniętego wyniki ze swoimi kibicami.

K jak Krzysztof Kasprzak
Awans tego doświadczonego zawodnika do SGP w 2021 r. można było traktować w kategorii miłej niespodzianki. Ale zawodnik GKM Grudziądz w ubiegłorocznym cyklu Speedway Grand Prix zaprezentował się fatalnie.  Nie dość, że ubiegłoroczną walkę o tytuł IMŚ skończył bez choćby jednego biegowego zwycięstwa to jeszcze w większości turniejów plasował się na ostatnich miejscach w stawce.

L jak Leszno
Przez cztery poprzednie sezony (2017-2020) Unia Leszno zdominowała rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski. W sezonie 2021 drużyna nie była już tak skuteczna i rozgrywki PGE Ekstraligi zakończyła bez medalu, na czwartym miejscu. W Lesznie po sezonie szybko znaleziono winnego. To Emil Sayfutdinov, który w połowie sezonu ogłosił że od 2022 r będzie jeździł w nowym klubie. Podobno tą wypowiedzią osłabił wolę walki i motywację pozostałych zawodników leszczyńskiej drużyny.

Ł jak Łaguta Grigorij
Z powodu kontuzji jakiej Grigorij Łaguta nabawił się po upadku w XI biegu rewanżowego meczu półfinałowego Motoru ze Stalą nie mógł wesprzeć swojej drużyny w walce o zloty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Przy okazji zdobycia przez brata tytułu indywidualnego mistrza Świata wyszło na jaw, że stosunki między braćmi są łagodnie mówiąc chłodne.

M jak Miśkowiak
Ten dwudziestoletni (w sezonie 2021) zawodnik Włókniarza Częstochowa był najlepszym polskim juniorem w ubiegłym sezonie. Po raz drugi zdobył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski i w sezonie 2022 ma szansę wyrównać rekord Piotra Śwista w tych rozgrywkach (3 złote medale i srebro). Został Młodzieżowym Mistrzem Świata indywidualnie ale też w drużynie.

N jak Nina
Bratanica sędziego Pawła Słupskiego, Nina, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Specjalistyczną terapię genową wyceniono na dziewięć milionów złotych. Dzięki wsparciu środowiska żużlowego – zawodników, kibiców, działaczy, dziennikarzy – wspomnianą kwotę udało się zebrać w połowie sierpnia. Dziewczynka jest już po udanej operacji.

O jak Ostrów Wlkp.
Wydawać by się mogło, iż do PGE Ekstraligi awansują Celfast Wilki Krosno. Jednak wysoka wygrana Ostrowian u siebie w pierwszym meczu finałowym Winner 1 ligi sprawił, że to oni wygrali rozgrywki na drugim szczeblu polskiego żużla. Po 24 latach Arged Malesa Ostrów awansowała na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce. Liderem i najskuteczniejszym zawodnikiem tej drużyny  okazał się 45-letni Grzegorz Walasek.

P jak Pedersen Nicky
W lipcu 2021 w meczu ligi duńskiej niezadowolony Pedersen wtargnął do wieżyczki sędziego, Został za to zawieszony przez macierzystą federację motocyklową (DMU) do końca sezonu. Duńczyk nie mógłby wesprzeć swojej polskiej drużyny GKM Grudziądz w walce o utrzymanie w PGE Ekstralidze. Jednak Pedersen się odwołał od decyzji swojej federacji i ostatecznie wystąpił w ligowym meczach GKM-u, dzięki czemu klub zachował status ekstraligowca.

R jak Ryszard Kowalski
Silniki Ryszarda Kowalskiego są jednymi z najlepszych na świecie. Z jednostek RK Racing korzysta wielu zawodników. Kowalski miał podpisaną umowę z GKM Grudziądz. Z jej warunków wynikało, iż z silników RK Racing mieli korzystać grudziądzcy juniorzy. Jednak klub udostępniał te jednostki swoim seniorom: Krzysztofowi Kasprzakowi i Przemysławowi Pawlickiemu. W maju tuner z Cierpic ogłosił, iż w związku z tym zrywa współpracę z GKM-em.

S jak Sparta
Po 15 latach kibice i żużlowcy Sparty Wrocław doczekali się piątego Drużynowego Mistrzostwa  Polski. Żużlowcy Dariusza Śledzia już w fazie zasadniczej zdominowali rozgrywki PGE Ekstraligi i zasłużenie sięgnęli po tytuł. W całym sezonie Sparta przegrała tylko dwa mecze (2 i 3 kolejka). Później przez 15 kolejnych spotkań nie ponieśli porażki. Zanotowali 13 zwycięstw z rzędu, co jest rekordem klubu. Spartanie też zanotowali rekordową wygraną na wyjeździe 63-27 (Zielona Góra, 7 kolejka 30 maja 2021).

T jak Toruń
Apator Toruń dość pewnie zachował ekstraligowy status. Mimo spadku, w Toruniu  praktycznie udało się utrzymać skład (odszedł tylko Doyle). Anioły wyraźnie odstawały od pierwszej piątki drużyn, jednak z trójki słabeuszy okazali się najlepsi. Trzy meczowe zwycięstwa, remis oraz dwa bonusy sprawiły, że Apator na koniec sezonu zgromadził 9 punktów zajmując szoste miejsce w PGE Ekstralidze.

U jak zawodnik U-24
W sezonie 2021 wprowadzony został przepis mówiący o tym, iż w ekstraligowej drużynie oprócz czterech polaków musi być jeden zawodnik do 24 roku życia. Przepis spowodował większa rotację zawodników powyżej 24 roku życia. Boleśnie się o tym przekonał min. Max Fricke, dla którego po przyjściu Artema Łaguty nie było już miejsca w składzie wrocławskiej Sparty. Zawodnik do 24 roku życia może być obcokrajowcem lub żużlowcem z polską licencja.  

W jak Wielka Brytania
Poprzednie trzy edycje Speedway of Nations wygrali Rosjanie. W ubiegłym sezonie nie awansowali do finału i wydawało się, iż złoty medal w końcu wywalczą Polacy. Po rozegraniu 22 biegów części zasadniczej Polacy mieli najwięcej punktów na koncie i pewny udział w finale. Niestety w 44 biegu turnieju doszło do nieporozumienia między Zmarzlikiem a Janowskim i złoty medal po wielu latach zdobyli gospodarze zawodów Brytyjczycy.

Z jak zmiany
W bieżącym sezonie w PGE Ekstralidze doszło do kilku istotnych zmian. W najwyższej klasie rozgrywek zostanie rozegranych więcej spotkań, gdyż do fazy play-off awansuje sześć najlepszych drużyn. Ponadto dla zawodników do 24 roku życia powstała U-24 PGE Ekstraliga. Młodzieżowcy będą mieli więcej okazji do rywalizacji na torze.