Prezes Szarży Wrocław Adrian Kocur pomaga w stworzeniu speedrowera w Lubaniu. Wrocławscy działacze na dwa sezony 2022-2023 wzięli „pod opiekę” cycle speedway w tym mieście. Będą wspierać swoim doświadczeniem, zaangażowaniem nastolatka, który doprowadził do powstania speedrowerowego toru w miejscu, w którym, nigdy wcześniej nie było tej dyscypliny sportu. Zapraszamy na pierwszą część wywiadu z prezesem rateli.

Na wirażu: Co wspólnego ze speedrowerem w Lubaniu ma Szarża Wrocław?
Adrian Kocur: Można powiedzieć, że bardzo dużo! Jednak mówiąc już tak poważnie, zdecydowałem, że przez najbliższe dwa lata (2022-2023), bierzemy speedrower w Lubaniu na swoje barki i spróbujemy rozwijać ten sport w tym mieście. 

Nw: Czemu akurat na dwa lata?
AK: Ponieważ Błażej Wołoszyn dopiero za rok będzie osobą pełnoletnią i to dopiero w sierpniu, tak więc przez te dwa sezony potrzebuje wokół siebie osób, które mogą za pewne sprawy brać odpowiedzialność. To Błażej zainteresował się speedrowerem i to dzięki jego działaniom, rok temu został wybudowany tor w Lubaniu. Do dzisiaj się zastanawiam jak on to zrobił (śmiech). 

Nw: Czyli można się spodziewać, że w 2024 roku, Prezesem Unii Lubań zostanie właśnie Błażej?
AK: Dobre pytanie! Póki co nie wybiegamy tak daleko w przyszłość. Przed nami sezon 2022 i na tym trzeba się skupić. Jeśli po tym sezonie współpraca w Lubaniu będzie na fajnym poziomie pod każdym względem, to wtedy zgodnie z planem robimy speedrower w tym mieście w roku 2023. Jeśli jednak taka będzie wola Błażeja, to jako już osoba dorosła, będzie mógł założyć stowarzyszenie i działać na własną rękę. Wszystkie działania jednak póki co, robimy na stowarzyszeniu klubu z Wrocławia

Nw: Mówisz, że bierzecie speedrower w Lubaniu na swoje barki. Skąd taka decyzja?
AK: Błażej miał takie myśli od początku, że ten speedrower w Lubaniu na początku wezmę na siebie. Od razu jednak dałem mu jasno do zrozumienia, że opcji takiej nie ma. Rok temu wystartowaliśmy z dwoma drużynami we Wrocławiu i to w pierwszym roku, więc było co robić tutaj na miejscu, a gdzie jeszcze dodatkowe miasto. Od początku tłumaczyłem mu jednak, że jeśli udało mu się wywalczyć ten tor, to musi brać za to odpowiedzialność i jeśli ten tor za rok, dwa lata będzie zarastać trawą, to właśnie jego będą ludzie za to obwiniać. Przez cały poprzedni rok z boku sobie to obserwowałem, a przede wszystkim zaangażowanie Błażeja w speedrower. Z tym w trakcie sezonu było różnie, o czym sam Błażej przyznał w jakimś wywiadzie. W grudniu do Lubania pojechał Maciej Laskowski, wracając do Bydgoszczy spotkaliśmy się we Wrocławiu i troszkę porozmawialiśmy o odczuciach Maćka po wizycie w Lubaniu i spotkaniu z Burmistrzem. Po tej rozmowie myślałem kilka dni i postanowiłem się odezwać do Błażeja jakie ma plany związane z Lubaniem na sezon 2022. Nie oszukujmy się, ale co może zrobić sam chłopak, który ma 17 lat? Gdzieś w międzyczasie Arek Hajost w jakiś rozmowach prywatnych mówił, że trzeba temu Błażejowi pomóc. No to pomagamy! 

Nw: W takim razie na czym ma polegać konkretnie ta pomoc?
AK: Przez te dwa lata na prowadzeniu klubu od A do Z. Na naszych barkach są zgłoszenia do Federacji, organizacja zawodów, sprawy finansowe. Wszystko to samo co robimy we Wrocławiu. Tam jednak będzie dużo mniej tych zawodów. 

Nw: Mówisz o sprawach finansowych. To zapytam z czego będzie się utrzymywać speedrower w Lubaniu.
AK: Po rozmowie z Błażejem i przed taką ostateczną decyzją, była jeszcze moja wizyta w Lubaniu w Urzędzie Miasta. Podstawowy temat na dzień dobry, to była sprawa toru, aby doprowadzić go do stanu takiego, żeby dostał licencję. Tutaj dostałem zapewnienie, że na wiosnę wszystko zostanie zrobione. Następnie rozmawialiśmy o pomocy finansowej i tutaj napawało optymizmem, że coś fajnego uda się zrobić. My już jesteśmy po przyznaniu dotacji i śmiało można powiedzieć, że Unia Lubań będzie utrzymywać się sama. Pieniądze zostały przyznane, znamy kwotę jaką mamy do dyspozycji i myślę, że coś fajnego tam zrobimy. 

Nw: Coś więcej możesz w tym temacie zdradzić?
Zaczniemy 4 czerwca od dnia dziecka i takiego wielkiego oficjalnego otwarcia toru. Na 99% w tym dniu odbędą się derby Unia Lubań – Szarża Wrocław. W planach jest organizacja tego co będziemy robić we Wrocławiu podczas spotkań ligowych. Dmuchamy zamek, trampoliny, gry, zabawy, grill, a przy okazji fajny meczyk. Następnie dwa spotkania CS 2. Ligi, ale póki co czekamy na terminarz. Z pewnością odbędzie się też jeszcze jeden turniej dla dzieci. 

Nw: Mówisz o CS 2. Lidze, rozumiem, że to nowa nazwa ligi okręgowej?
AK: Według informacji od chłopaków zajmujących się projektem jakim jest CS Superliga, to tak. Coś tam jeszcze chłopacy mają ustalić, ale prawdopodobnie taka będzie nazwa tych rozgrywek. 

cdn…