Keith McKay był wybitną postacią australijskich wyścigów na torze żużlowym w latach dwudziestych XX wieku. W 1927 roku on i jego przyjaciel GS Meredith założyli firmę i przeprowadzili się do Anglii, aby wprowadzić wyścigi motocyklowe na torze żużlowym do Europy.

Obaj mężczyźni opuścili Australię z zespołem 13 motocyklistów z Australii i Nowej Zelandii. Wśród nich byli min.: Billy Galloway, Geoffrey „Buzz” Hibberd, Billy Conoulty, Les Bailey, a później na Wyspy dotarli Charlie Datson, Vic Huxley, Paddy Dean, Stewie St.George, AJ Hunting i inni.

Sukces przedsięwzięcia został potwierdzony, gdy na pierwszych zawodach Dirt Trick w Anglii, zorganizowanym przez Ilford Club w lutym 1928 roku na torze Kink’s Oak Speedway, niedaleko Londynu, obecnych było około 30 000 osób.

Wyścigi na torze żużlowym stały się popularne, ponieważ były bardziej spektakularne i sensacyjne niż zwykłe wyścigi motocyklowe. W ciągu niespełna roku w Wielkiej Brytanii powstało ponad 40 torów, aw wyścigach wzięło udział ponad 2000 stałych kolarzy.

Keith McKay przyczynił się do promocji wyścigów na torze żużlowym, ścigając się na motocyklu Douglas na całym kontynencie, jeżdżąc w Londynie, Paryżu, Brukseli, Barcelonie, Cannes i Kopenhadze, aż do końca 1928 roku, kiedy opuścił zalożoną przez siebie firmę i wrócił do Australii. Planował ścigać się w Melbourne i Sydney, a potem chciał przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Na następny sezon został zatrudniony na sześć tygodni w Madison Square Garden w Nowym Jorku, w marcu 1929 roku.

Niestety Keith McKay miał bardzo groźny wypadek na torze Speedway Royale w Sydney w stanie Nowa Południowa Walia w Australii podczas imprezy na torze żużlowym, która odbyła się w sobotę 22 grudnia 1928 roku. Odniósł poważne obrażenia, w wyniku których zmarł pięć tygodni później, 01 lutego 1929 roku.

Wszystkie palny Keitha McKaya zostały pogrzebane razem z nim…

Keith McKay i GS Meredith

Źródło: http://motorsportmemorial.org
Zdjęcia: timetoast.com, douglasmcc.co.uk