Urodzony 21 czerwca 1934 roku w Liverpoolu Peter miał starszego brata Briana i cztery siostry. Miał także brata bliźniaka, który niestety zmarł w dzieciństwie. Przed rozpoczęciem swoich wyczynów na żużlu, sportowe instynkty Petera podążyły ścieżką wielu innych gwiazd. Craven trenował speedrower (cycle speedway).

Jego pełne imię i nazwisko brzmiało Peter Theodore Craven, ale wszyscy znali go jako „Pete” Craven. Dwukrotny zwycięzca mistrzostw świata w 1955 i 1962 roku, tęgi, wesoły, rudowłosy jeździec był legendą Belle Vue. Jego kariera wyścigowa na żużlu rozpoczęła się w 1951 roku w drużynie Liverpoolu- jego rodzinnego miasta. Jednak w następnym roku dołączył już do Manchester’s Belle Vue Aces, pozostając z nimi aż do przedwczesnej śmierci na torze żużlowym w 1963 roku. Jeździł także dla reprezentacji Anglii, startując w zawodach na całym świecie, w tym w imprezach w Rosji, Polsce i Australii.

Pete Craven doznał ciężkiego upadku na Wembley zaledwie tydzień przed fatalnym wyścigiem Monarchs vs. Belle Vue, który odbył się w Edynburgu. Craven wówczas wygrał już swoje pierwsze trzy wyścigi, kiedy promotor Meadowbank Stadium, Ian Hoskins, poprosił go o przyjęcie 20-jardowego handicapu w biegu finałowym, aby dać fanom szansę zobaczenia jego legendarnych umiejętności wyprzedzania na dystansie. Craven zgodził się. Wśród uczestników tego biegu byli jeźdźcy Edinburgh Monarchs, George Hunter i Willie Templeton.

Na dystansie Craven wyprzedził dwóch ze swoich trzech przeciwników. Próbował także wyprzedzić prowadzącego George’a Huntera. Walczyli łeb w łeb aż do ostatniego okrążenia. Nagle Hunter upadł, gdyż jego motocykl miał awarię silnika na wejściu do zakrętu „Hellfire”. Craven wykonał unik, aby ominąć leżącego na torze zawodnika. Niestety podczas tego manewru stracił kontrolę nad swoim motocyklem i poleciał z dużą prędkością w drewniane ogrodzenie zabezpieczające tor.

Pete Craven doznał poważnych obrażeń głowy w tym wypadku i został przewieziony do szpitala Royal Infirmary w Edynburgu. Niestety, zmarł cztery dni później, we wtorek 24 września 1963 roku.

Kapitan drużyny żużlowej Manchesteru „Belle Vue Aces”, Pete Craven, zmarł w wieku 29 lat w wyniku wypadku, który miał miejsce na stadionie Meadowbank w Edynburgu w Szkocji w piątek, 20 września 1963 roku.

Peter Craven był pierwszą śmiertelną ofiarą zawodów na żużlu w Szkocji, od zakończenia II wojny światowej. Craven pozostawił żonę Brendę, sześcioletniego syna i dwuletnią córkę. Jego starszy brat Brian również jeździł na żużlu.

Był dwukrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata w latach 1955 i 1962. Dziewięciokrotny uczestnik finałów IMŚ. Oprócz sukcesów indywidualnych Peter Craven odnosił sukcesy w drużynie. W finałach DMŚ wystąpił czterokrotnie zdobywając dwa razy srebrne i dwa razy brązowe medale.

W Wielkiej Brytanii cyklicznie organizowane są zawody indywidualne poświęcone pamięci P.Cravena.