Jan Michalak urodził się 3 kwietnia 1947 roku w Ostrowie Wielkopolskim, jako jedno z dwójki bliźniąt (razem z siostrą Zofią). Jego rodzicami byli Stefan (długoletni pracownik cywilny ostrowskiej jednostki wojskowej) i Agnieszka z domu Biadalska. Jak dziecko chodził z ojcem na zawody żużlowe, gdzie połknął bakcyla i postanowił również uprawiać czarny sport. W wieku 14 lat, po ukończeniu szkoły podstawowej, opuścił dom rodzinny i zamieszkał u ciotki Franciszki (siostry mamy) we Wrocławiu. Tam podjął naukę w szkole zawodowej jako mechanik samochodowy i jednocześnie – bez zgody rodziców – zaczął uczęszczać na treningi na motocyklu żużlowym w Sparcie. Startując u boku takich sław, jak Konstanty Pociejkowicz, Jerzy Trzeszkowski czy Piotr Bruzda zapowiadał się na niezłej klasy sportowca. Sięgał po laury na arenie ogólnopolskiej w swojej kategorii wiekowej. 

Był młodzieżowym finalistą Mistrzostw Polski na żużlu. Mając niespełna 19 lat uległ ciężkiemu wypadkowi na międzynarodowych zawodach w ówczesnej NRD. Był  twardy i uparty, toteż po rekonwalescencji, nie słuchając rodziny, wrócił do ścigania. Niestety, nie notował już takich sukcesów, jak wcześniej. Wypadek był punktem zwrotnym jego żużlowej kariery. W barwach Sparty Wrocław jeździł jeszcze do 1975 roku,  ale z coraz mniejszym powodzeniem. Przez cały okres swojej kariery był wierny jednemu klubowi. Łącznie w ciągu dziesięciu sezonów (w tym dziewięciu w ekstralidze) wystąpił w 43 meczach Sparty. W 96 biegach uzyskał 57 punktów i 5 bonusów.

Jan Michalak z drużyną Sparty Wrocław jest medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski (1967 – 3 m., 1968 – 3 m.). Był uczestnikiem finałów Srebrnego Kasku (1969 – 8 m., 1970 – 12 m.)

Jan Michalak – fot: wlkp24.info

W trakcie kariery sportowej miał swój epizod filmowy. W 1971 roku wystąpił w filmie ,,Motodrama” Andrzeja Konica. U boku tak znanych aktorów, jak Jacek Fedorowicz, Krystyna Sienkiewicz czy Bohdan Łazuka. Zagrał nie kogo innego jak… żużlowca, zastępując w tej scenie mistrza Łazukę.  W innym filmie zagrał kaskadera na motocyklu zderzającego się ze ścianą. Po przejściu na sportową emeryturę dzielił swoje życie między Ostrów (gdzie przez krótki czas pracował w mleczarni) a Wrocław. Na przełomie lat 70. i 80. był znanym wrocławskim taksówkarzem o pseudonimie ,,Mauger”, jeżdżąc Fiatem 125p. W latach 80. XX w. wrócił do Sparty przyjmując propozycję posady kierownika drużyny żużlowej. Przez kilka lat jeździł po Polsce z zawodnikami. Był żonaty. Miał  troje dzieci. Żużlem interesował się do końca życia, chodząc jako kibic na każde zawody rozgrywane ze Wrocławiu. Zmarł w stolicy Dolnego Śląska 15 grudnia 2004 roku, w wieku 57 lat. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy Placu Bankowym w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak wspominają byłego zawodnika Sparty starsi kibice, we Wrocławiu mieszkał przy ulicy Pomorskiej w niewielkim mieszkaniu, którego niemal pół powierzchni zajmowało”archiwum żużlowe” – programy z zawodów i inne materiały sportowe. On zawsze wiedział kto, kiedy i z kim wygrał czy też jaki czas osiągnął w biegu. O żużlu mógł opowiadać (merytorycznie) godzinami i słuchało się tego naprawdę „strawnie”.

Miał jakieś tam problemy osobiste (a kto ich nie ma?). Żył może nazbyt „intensywnie” a zmarł na pewno za wcześnie. Był prawdziwym pasjonatem żużla i ten kto odziedziczył po nim to archiwum speedwaya, na pewno potwierdziłby ten fakt. O ile wcześniej „Mauger” nie rozdał tego swojego archiwum kibicom.

Jego postojem „macierzystym” był postój taxi przy Dworcu Nadodrze we Wrocławiu. Jeździł pomarańczowym fiatem 125p, potem atramentowym i choć na postoju stało wiele aut to klienci szli do niego… Bo Pan Janeczek miał tyle rzeczy do opowiedzenia… A na postoju mimo solidarności (jedzie pierwszy z kolejki aut) też nikt do niego pretensji nie miał, o to że klienci wybierali właśnie jego.

Mieszkając we Wrocławiu zawsze podkreślał, iż pochodzi z Ostrowa Wlkp.

Żródło: wlkp24.info

Zdjęcie tytułowe: sparta.wroclaw.pl. Stoją od prawej: Jerzy Sałabun (kierownik drużyny), Piotr Bruzda, Zygfryd Kostka, Stanisław Nowak, Krzysztof Kałuża, Jan Chudzikowski, Zygmunt Słowiński, Bogdan Jaroszewicz, Jan Michalak. Zdjęcie najprawdopodobniej pochodzi z dnia 10 września 1972 roku (mecz Sparta Wrocław – Włókniarz Częstochowa)