Romuald Łoś urodził się 23 października 1950 roku w Opolu Zmarł w wieku 58 lat 17 stycznia 2009. Romuald Łoś pochodził z Opola i tam zaczynał swoją przygodę z żużlem. Jako adept, jeszcze bez licencji, przeniósł się do Zielonej Góry i trafił pod skrzydła Stanisława Sochackiego. W latach 1967-75 bronił barw Zgrzeblarek, a później Falubazu Zielona Góra.
W drugiej lidze żużlowej zadebiutował w wieku 20 lat. 12 lipca 1970 roku z numerem 16 był w składzie meczu 11 rundy DM 2 ligi pomiędzy Zgrzeblarkami a Stalą Toruń. Wystąpił w jednym biegu i nie przywiózł punktów , a mecz wygrali bardzo wysoko gospodarze 51-27.
W kolejnym sezonie od pierwszych meczów był z numerem 16 w składzie swojej drużyny. W pierwszym meczu nie wystąpił. W spotkaniu drugiej rundy DM 2 ligi 25 kwietnia 1971 roku Zgrzeblarki podejmowały Gwardię Łódź. Łoś wystąpił w dwóch biegach tego spotkania. W 11 biegu przyjechał do mety trzeci, a w trzynastym był ostatni.
Pierwszą „trójkę” zdobył w meczu 9 rundy DM 2 ligi pomiędzy Zgrzeblarkami a Motorem Lublin. 4 lipca 1971 roku gospodarze pokonali Lublinian 52-26. Romuald Łoś miał w tym meczu numer 16. W trzecim biegu wspólnie z innym rezerwowym Ludwikiem Jaskulskim pokonali 4-2 parę gości Wojciech Kowalski – Zygmunt Matjan.
Najlepszą średnią uzyskał w 1975 roku. W Wieku 25 lat miał 2,600 pkt/bieg. startując na drugoligowych torach.

Po sezonie 1976 przeniósł się do Startu Gniezno i występował w nim do zakończenia kariery w 1981 r. Na koncie miał wtedy dwa brązowe medale DMP (1973 – z Falubazem i 1980 – ze Startem). Ale fani żużla zapamiętają go także, jako uznanego szkoleniowca. Romuald Łoś pełnił obowiązki trenera w klubach z Gniezna, Rawicza, Opola, Wrocławia – po zakończeniu złotej ery Sparty w 1996 roku, Ostrowa, Rybnika i Gdańska. W wielu z nich szkolił także młodzież. We Wrocławiu pracował trenował następujących zawodników: Tommy Knudsen, Piotr Protasiewicz, Tomas Topinka, Dariusz Śledź, Wojciech Załuski, Krzysztof Zieliński, Piotr Baron, Zdenek Tesar, Krzysztof Jankowski, Bartłomiej Bardecki oraz Rafał Haj. W 1996 roku Spartanie wygrali pierwszych sześć spotkań. Później przyszła porażka w Toruniu i Wrocławianie nie prezentowali się tak dobrze jak na pocztku rozgrywek. Ostatecznie Sparta (Atlas-Polsat) zakończyła wówczas zmagania o DMP na piątej pozycji z bilansem 10 zwycięstw, jednego remisu i siedmiu porażek.
Kibice Wybrzeża Gdańsk nigdy nie zapomną, jak w latach 2001-02 wprowadził ich drużynę do ekstraligi i mimo złej kondycji klubu, w następnym sezonie zdołał ją utrzymać. Tam także w 2007 r. ostatni raz zajmował się zawodnikami.
Niestety później przez długi czas Romuald Łoś zmagał się z chorobą nowotworową. Z tego powodu zrezygnował w 2008 roku z funkcji trenera Kolejarza Opole. W Rybniku pojawił się w 2004 roku. RKM jeździł wtedy w Ekstralidze. Po siedmiu porażkach z rzędu Łoś podał się do dymisji. Jego miejsce zajął Czesław Czernicki. Jako zawodnik Łoś był wychowankiem Zgrzeblarek Zielona Góra. W 1973 roku sięgnął z tym zespołem po brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski. Później reprezentował również barwy Falubazu Zielona Góra i Startu Gniezno. Po zakończeniu kariery zawodniczej szkolił młodzież i prowadził zespoły ligowe w Gnieźnie, Rawiczu, Wrocławiu, Ostrowie, Rybniku, Gdańsku i w Opolu. Pogrzeb śp. Romualda Łosia odbył się w czwartek 22 stycznia 2009 roku w Opolu.
Zdjęcie tytułowe: fb Kolejarza Opole