Występował w trzech klubach w Polsce. Marek Mierkiewicz urodził się 18 kwietnia 1956 roku w Gnieźnie. Licencję żużlową nr 554 uzyskał w wieku 20 lat w 1976 roku. Już w pierwszym sezonie wystartował w barwach swojego klubu, który występował w ówczesnej drugiej lidze. Start Gniezno w sześciozespołowej drugiej lidze zajął wówczas piąte miejsce.

Mierkiewicz w pierwszym sezonie startów uzyskał średnią 0,73 pkt/bieg. Wystąpił w aż 15 meczach swojej drużyny a pod taśmą startował stawał 61 razy. Dzisiejszy jubilat startował wówczas w jednej drużynie z Wojciechem Kaczmarkiem, Janem Pukiem, Wojciechem Pukiem, Leonem Kujawskim, Gerardem Sikorą, Antonim Helińskim, Ryszardem Buśkiewiczem, Marcinem Rożakiem, Józefem Witkowskim, Leszkiem Śniegowskim, Janem Jakubowskim, Witoldem Chmielewskim, czy Stanisławem Gałą. Przerwę w startach miał wówczas Eugeniusz Błaszak.

Z każdym kolejnym sezonem zarówno Start Gniezno jak i Marek Mierkiewicz notowali coraz lepsze wyniki. W końcu w 1979 roku żużlowcy z pierwszej stolicy Polski zajęli pierwsze miejsce w drugiej lidze i pewnie awansowali do najwyższej klasy rozgrywek. Mierkiewicz po rocznej przerwie (nie startował w 1978 roku) wystąpił w 6 meczach i uzyskał średnią 2,045 pkt/bieg. W składzie Gnieźnian pojawili się Piotr Podrzycki, Tadeusz Dolata oraz Romuald Łoś. Liderem młodej ekipy Startu był Eugeniusz Błaszak.

Bez wzmocnień młoda drużyna Startu Gniezno okazała się rewelacją pierwszoligowych rozgrywek o drużynowe mistrzostwo Polski na żużlu. Trener Andrzej Pogorzelski przed sezonem stwierdził, że ma na tyle dobrych zawodników, iż jego zespół potrzebuje dobrych maszyn aby osiągać sukcesy w najwyższej klasie rozgrywek. Gnieźnianie w pierwszym sezonie startów w pierwszej lidze zdobyli brązowy medal DMP, ulegając jedynie drużynom Unii Leszno i ROW-u Rybnik. Czwarte miejsce zajęła wówczas Stal Gorzów. Jest to jedyny medal DMP jaki dotychczas w swojej historii zdobyli Gnieźnianie.

Marek MIerkiewicz także miał wkład w wywalczony przez Start medal. Wystąpił w 11 meczach. Pod taśmą stawał 46 razy. Zdobył z bonusami 69,5 pkt, co dało uśrednią 1,511 pkt/bieg.

Kibice bardzo pozytywnie wspominają Marka Mierkiewicza. Niektórzy wręcz uważają, że mógłby w żużlu osiągnąć zdecydowanie więcej, gdyby nie towarzystwo w jakie wpadł, które nie pozwalało mu na sportowy tryb życia…

Ale wielu fanów właśnie dla niego przychodziło na stadion. Pamiętają jego jazdę po „dużej” na stadionie przy Wrzesińskiej w Gnieźnie.

Zdjęcie: fb Śląsk Świętochłowice – historia

Wychowanek Startu Gniezno, po ośmiu sezonach występów w Starcie Gniezno, w latach 1985 – 1988 występował w Śląsku Świętochłowice. W 1987 roku miał najwyższą średnią w całych swoich startach – wynoszącą 2,636 pkt/bieg.

Karierę zakończył w wieku 33 lat w 1989 roku w Wybrzeżu Gdańsk.

Wystąpił tylko w jednym finale ogólnopolskiej imprezy. W 1977 roku wystąpił w finale Brązowego Kasku, w którym zajął 11 miejsce z 5 punktami na koncie. W całej swojej karierze w rywalizacji o DMP przez 13 sezonów wystąpił w 133 meczch i odjechał 533 biegi. Zdobyl 678,5 pkt plus 114 bonusów, co dało mu średnią 1,487 pkt/bieg.

Marek Mierkiewicz zmarł trzy lata po zakończeniu kariery żużlowej w wieku zaledwie 36 lat 17 listopada 1992 roku.