Wszystkim fanom żużla kojarzy się bez wahania z Opolem. Jednak Karol Lis urodzony 20 marca 1959 roku w Bartoszewicach karierę żużlową zaczynał, dość późno, bo w wieku 20 lat w Gwardii Łódź.
Lis w 1979 roku uzyskał licencję Ż nr 716 i jeszcze tego samego roku zadebiutował w barwach swojego klubu. Było to 19 sierpnia 1979 roku w meczu 11 rundy DMP 2 ligi pomiędzy Motorem Lublin a Gwardią Łódź. W Lublinie gospodarze wygrali 82-25. Karol Lis w czterech startach cztery razy do mety docierał na trzecim miejscu i w debiucie zdobył 4 oczka.
Do końca sezonu wystąpił jeszcze w dwóch spotkaniach swojej drużyny. Po dwóch latach startów w Łodzi musiał poszukać sobie nowego klubu. Być może w drużynie z miasta włókniarek jeździłby dłużej, ale w 1980 roku klub zakończył działalność i tym samym na długie lata speedway zniknął z mapy sportowej Łodzi. Zawodnicy, w tym Lis, zmuszeni zostali do poszukiwania nowego pracodawcy.
Karol Lis przeniósł się do opolskiego Kolejarza, który rywalizował wówczas w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwa Polski. Ówczesną drużynę Kolejarza reprezentowało wielu doskonałych zawodników, dlatego też Lis początkowo musiał pogodzić się z rolą rezerwowego. Opolanie byli silną drużyną środka tabeli ówczesnych zmagań ligowych. W ekipie Kolejarzy występowali wówczas seniorzy: Jacek Goerlitz, Leonard Raba, Alfred Siekierka, Franciszek Stach, Marian Witelus, czy też Zdzisław Żerdziński. Formację juniorską tworzyli: Ryszard Berezowski, Krzysztof Błaszczyk, Jan Hertel, Herbert Karwat, Stanisław Pogorzelski, oczywiście Karol Lis oraz rozpoczynający swą przygodę ze speedwayem – Wojciech Załuski.
Karol Lis w pierwszym sezonie w Opolu wystąpił zaledwie w trzech biegach , ni zdobywając żadnego punktu. Różnica między rywalizacją o DMP a drugą ligą była bardzo wyraźna.
Karol niedługo później przebił się do podstawowego składu i już w połowie lat osiemdziesiątych był mocnym punktem ligowej drużyny. Nie schodził poniżej pewnego poziomu. Zdarzały mu się spotkania, w których był wyróżniającym się lub najlepszym żużlowcem, jednak generalnie był mocnym punktem drugiej linii Kolejarza Opole. Już w drugim roku startów w najwyższej klasie rozgrywek, mając 23 lata wystąpił w 12 meczach swojej drużyny, a przełom w jego żużlowej karierze nastapił w meczu 11 rundy DMP, 8 sierpnia 1982 roku. Wówczas Stal Gorzów co prawda wygrała z Kolejarzem Opole 52-37, ale Lis w 4 startach zdobył 4 punkty w trzecim swoim starcie wygrywając swój pierwszy bieg ligowy w życiu.
W następnej kolejce na własnym torze uzbierał 7 punktów i bonus w czterech startach, ponownie zwyciężając w biegu. W swoim ostatnim starcie zanotował upadek. Kolejarz pokonał wówczas Polonię Bydgoszcz 49-41.
W 1987 roku zaliczył swój najlepszy ligowy sezon w karierze, kończąc rozgrywki na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej ze średnią powyżej dwóch punktów na bieg.
Był wierny swojemu klubowi i cieszył się dużą sympatią kibiców. W latach dziewięćdziesiątych Kolejarz nie spisywał się już tak dobrze. Brakowało pieniędzy na wszystko, a Lis z zawodnika drugiej linii awansował do roli krajowego lidera. Rozgrywki kończył ze średnią na poziomie 1,600-1,700 pkt na bieg.

Od 1994 roku, także z powodu coraz słabszego zespołu, był już krajowym liderem opolskiego Kolejarza. W 1995 razem z Rolandem Wieczorkiem przeniósł się do J.A.G. Łódź. Rok później po kilku kolejkach powrócił do OTŻ-u Opole na tzw. mały kontrakt. W opolskim zespole pełnił później rolę kapitana i zdecydowanego lidera zespołu. Karierę zakończył po sezonie 1998, w wieku 39 lat.
Indywidualnie nigdy nie osiągał znaczących sukcesów. Ma na swoim koncie występ w finale Brązowego Kasku w 1980 roku, oraz dwa występy w finałach Mistrzostw Polski Par Klubowych (’86, ’93).
Karol Lis był nie tylko świetnym zawodnikiem ale także w pełni oddanym drużynie profesjonalistą. Niejednokrotnie podczas zawodów użyczał swego prywatnego sprzętu innym zawodnikom. Więcej występów w opolskich barwach zaliczyli tylko Stanisław Pogorzelski i Franciszek Stach. W 2000 roku wraz z Piotrem Żyto pełnił także rolę trenera.
W plebiscycie z okazji 50-lecia opolskiego sportu żużlowego Lis zajął dziesiąte miejsce.
Karol Lis zmarł 26 sierpnia 2001 roku. Prawdopodobnie z powodów rodzinnych, podjął tragiczną, nieodwracalną decyzję – powiesił się. Miał zaledwie 42 lata.
W barwach Kolejarza Opole wystąpił w 223 meczach, pojechał w 945 biegach. Bilans punktów to 1429 plus 85 bonusów.
Źródło i zdjęcia: kolejarzopole.pl