Mitchell Owen Shirra urodził się 27 września 1958 w Auckland w Nowej Zelandii. To były żużlowiec, który jeździł w lidze brytyjskiej z Coventry Bees, Reading Racers, Swindon Robins i Ipswich Witches. W swojej karierze występował jako Mitch Shirra.

Shirra zaczął jeździć na torze Kembla Grange Speedway w Nowej Południowej Walii w 1973 roku w wieku 14 lat (skłamał na temat swojego wieku, aby móc się ścigać, ponieważ zawodnicy musieli mieć co najmniej 16 lat), chociaż rozważał starty w Liverpool Speedway w Sydney. To doprowadziło go na początku jego kariery do jazdy jako zawodnik australijski, chociaż pod koniec lat 70., kiedy ujawniono jego prawdziwy wiek i narodowość, był uważany za jeźdźca nowozelandzkiego.

W 1975 roku Shirra dołączył do Coventry Bees i został wypożyczony na rok do Coatbridge Tigers. W latach 1976-1982 jeździł w Coventry, a następnie przeniósł się do Reading Racers. W 1987 roku został wypożyczony do Swindon Robins, ale wrócił do Reading w latach 1988–1989. W 1990 roku został wyrzucony z ligi brytyjskiej na sezon za zniesławienie sportu po niezaliczeniu dwóch testów narkotykowych. Wkrótce pojawiły się kontrowersje wokół tej decyzji i zakaz został zniesiony przez Komisję Kontroli Żużla. Po trzech miesiącach Shirra wrócił do ścigania na pozostałą część sezonu 1990. Następnie przeniósł się do Reading w 1991 r., Swindon w 1992 r., Ipswich Witches w 1993 i 1994 r. Został uznany najlepszym zawodnikiem klubowym w tym sezonie.

W lutym 1978 Shirra wygrał swoje pierwsze zawody mistrzowskie, zdobywając mistrzostwo Australii na torze Western Springs Speedway w Auckland.

Zwyciężył w mistrzostwach par ligi brytyjskiej w 1978 startując wspólnie z Ole Olsenem. W tym samym roku Coventry Bees zdobyło tytuł mistrza brytyjskiej ligi, a Shirra był na 3. Miejscu w lidze. Niektórzy twierdzą, że wyścigi rozgrywane w tym czasie były jednymi z najbardziej zaciętych w historii jakie oglądano na torze Brandon Stadium o długości 301 metrów (329 jardów).

W 1979 Schirra był członkiem drużyny Nowej Zelandii wraz z Larrym Rossem, Brucem Cribbem, Rogerem Abelem i Ivanem Maugerem, która zdobyła drużynowy Puchar Świata na stadionie White City w Londynie. Było to jedyne zwycięstwo w Mistrzostwach Świata w karierze Shirry i jedyny raz, kiedy pojechał w finale Drużynowego Pucharu Świata.

Wygrał Brandonapolis w Coventry w 1980 r. i zdobył holenderski Złoty Kask w Veenoord w 1982 r. Był także na podium podczas Zlatej Prolby w Pardubicach, gdzie zajął 3. miejsce.

Shirra po raz pierwszy wziął udział w indywidualnym finale światowym w 1983 roku na torze Motodrom Halbemond w Norden w Niemczech Zachodnich, gdzie zajął 11. miejsce z 7 punktami. Ponownie był finalistą IMŚ w 1984 roku na stadionie Ullevi w Göteborgu w Szwecji, gdzie zdobył 10 punktów, zajmując najlepsze 5. miejsce w karierze. W swojej karierze wziął udział w kolejnych pięciu finałach światowych (1986, 1987, 1989, 1991 i 1992). W 1989 roku na stadionie olimpijskim w Monachium zajął 6. miejsce.

W 1984 roku Shirra zajął 3. miejsce w Mistrzostwach Świata Par z Ivanem Maugerem na torze Pista Speedway w Lonigo we Włoszech. Wkrótce po jego sukcesie pod koniec 1984 r. Schirra uległ kontuzji. Podczas otwartego spotkania w Western Springs w Auckland Shirra doznał złamania miednicy i kości udowej oraz obrażeń wewnętrznych. Obawiano się, że nie wróci do wyścigów, ale po długiej rekonwalescencji powrócił i nadal odnosił wiele sukcesów oraz niezliczone miejsca na podium na poziomie brytyjskim, europejskim i międzynarodowym. Jedno z jego największych zwycięstw miało miejsce, gdy wygrał Overseas Final na stadionie Odsal w Bradford w 1987 roku.

W 1990 roku Shirra został mianowany menadżerem zespołu World All-Stars, który zmierzył się z Anglią w składającej się z trzech meczów serii żużlowej Sidecar rozgrywanej w Anglii. Reprezentacja Świata składała się głównie z zawodników z rodzinnej Nowej Zelandii i Australii.

W 1992 roku zajął 2. miejsce w Mistrzostwach Świata na długim torze, tracąc tylko jeden punkt do Szwajcara Marcela Gerharda. W sezonie 1991/92 Mitch jest jak dotąd jedynym zawodnikiem, który wygrał wszystkie trzy zawody w ramach serii Australasian Long Track (Albion Park Paceway w Brisbane, Bathurst Showgrounds i Addington Raceway w Christchurch).

Shirra jest także trzykrotną mistrzem Nowej Zelandii, zdobywając tytuł w 1982 (Western Springs), 1983 (Ruapuna Speedway) i 1984 (Penlee Speedway). Zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Nowej Zelandii w 1979, 1981 i 1987, a trzecie w 1986.

Z pomocą amerykańskiego przyjaciela Johna Cooka Shirra odniósł zwycięstwo w mistrzostwach Europy w narciarstwie wodnym w 1988 r., wygrywając w dwóch klasach. W tym samym roku wziął udział w telewizyjnych zawodach Run The Gauntlet, których gospodarzem był Martin Shaw. Jego zespół zajął drugie miejsce.

Shirra zdobył tytuł Morgan Mile rozgrywany w Australii Południowej na hybrydowym motorze torowym z wtryskiem paliwa w 1996 r., wygrywając także klasę żużlową, co dało mu dublet na tej samej imprezie.

Po otrzymaniu dzikiej karty na Mistrzostwa Świata w wyścigach na torze w 2003 roku, które odbyły się w New Plymouth, Shirra odniosła sukces, wygrywając w finale.

Shirra zdobyła tytuł Decade of dirt long track rozgrywany w Muswellbrook w Nowej Południowej Walii w 2006 roku, jadąc na motorze przygotowanym przez Mike’a Farrella Transport.

Shirra jeździł na poziomie międzynarodowym/zawodowym przez 33 lata.

Shirra mieszka obecnie w Nowej Południowej Walii w Australii. Ma jednego syna Jenza Mitchella Shirrę (urodzonego w Anglii 11 sierpnia 1981).