Wywodzący się z Rawicza zawodnik, swą żużlową karierę zaczynał w Świętochłowicach. Leszek Matysiak urodzony 29 maja 1962 roku w Rawiczu, w barwach Śląska zadebiutował w rozgrywkach ligowych w 1983 roku, mając już 21 lat. W ekipie Śląska startował przez większą część kariery, będąc w latach dziewięćdziesiątych liderem drużyny. W 1985 roku wraz z drużyną ze Świętochłowic zadebiutował nawet w najwyższej klasie rozgrywkowej. Starty w tym klubie przeplatał jednorocznymi przygodami z innymi zespołami. W 1988 roku trafił do ekstraklasowego Wybrzeża, również w 1992 roku jeździł w najwyższej lidze, tym razem w barwach częstochowskiego Włókniarza. Pod koniec ligowej kariery reprezentował najpierw klub z Krakowa, a w ostatnim swoim sezonie ścigał się dla opolskiej drużyny.

W opolskim zespole pełnił rolę zawodnika drugiej linii. Wystąpił w zaledwie sześciu spotkaniach i uzyskał średnią 1,250 punktu na bieg. Po niezbyt udanym sezonie zdecydował się zakończyć karierę w wieku 36 lat.

W 1991 roku, po raz pierwszy i jak się okazało jedyny,wystartował w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Choć był jedynie rezerwowym, to śmiało można go nazwać jednym z bohaterów zawodów. Wystartował w zaledwie trzech wyścigach, zdobywając w nich aż osiem punktów. Wystartował również w finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, jednak drużyna Śląska musiała się zadowolić czwartą pozycją. Drobne sukcesy odnosił w turniejach towarzyskich. W 1991 roku na torze w Rybniku wygrał memoriał Jana Ciszewskiego, a dwa lata później w Chorzowie stanął na najniższym stopniu podium. Natomiast w latach 1987-1988 stawał na drugim stopniu podium rozgrywanego w Świętochłowicach memoriału Rościsława Słowieckiego.

Jeszcze jako czynny żużlowiec Matysiak pełnił w swoich klubach funkcję trenera zespołu. Po raz pierwszy w tej roli wystąpił w 1993 roku w Świętochłowicach. Podobnie było w 1995 i 1996 roku, a rok później jako jeżdżący trener występował w Krakowie.

Źródło i zdjęcie: kolejarzopole.pl