Bobby Ott, właśc. Robert William Ott urodził się  17 listopada 1962 w Inglewood w Stanach Zjednoczonych.

Jest dwukrotnym drużynowym mistrz świata (Kumla 1992, Coventry 1993). Zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostw Stanów Zjednoczonych (Costa Mesa 1987). Kilkukrotnie uczestniczył w eliminacjach indywidualnych mistrzostw świata (najlepszy wynik: VI m. w finale amerykańskim, Long Beach 1991).

W 1992 r. wystąpił w 4 meczach rozgrywek o drużynowe mistrzostwo Polski, reprezentując klub Yawal Częstochowa.  Odjechał 20 biegów. Wygrał 5, a 9 razy był drugi. Cztery razy zdobył 1 punkt, a po razie zanotował defekt i był wykluczony. Zdobył 37 punktów i dało mu to średnią 1,850 pkt/bieg.

W lidze brytyjskiej był zawodnikiem klubów z Hull, Belle Vue i Wimbledonu.

Na motocyklu żużlowym był bardzo „elastyczny”. Wielu fanów było zachwyconych tym co wyczyniał na motorze Ott. Właśnie przez widowiskową jazdę uzyskał przydomek „Show Tme”.

A tak wspominają Bobby’ego kibice:

Pamiętam, że miałem zaszczyt zobaczyć Bobby’ego Otta w akcji, kiedy mieszkałem obok domu Gary’ego Hicksa w Riverside w 1986 roku. Wygrał mistrzostwa Kalifornii, jeśli dobrze pamiętam, i zawsze zwisał z motocykla tak bardzo, że jego tyłek prawie ocierał się o tor na kiedy jechał na wirażach. Ze wszystkich facetów, których widziałem podczas moich wizyt w starym San Berdoo, Ascot, Victimville Costa Mesa i Baylands, zrobił na mnie większe wrażenie niż Mike Faria (który wygrał więcej wyścigów). Przypuszczam, że styl Otta można porównać do niekonwencjonalnego Bruce’a Penhalla. Obawiam się, że dłuższe brytyjskie tory nie pasowałyby mu tak dobrze, ze względu na szersze wiraże – stwierdził Stephen Magro z Brisbane, Australia.

Inni kibice tak wspominają amerykańskiego żużlowca:

„ShowTime” – Bobby Ott jeździł dla Belle Vue od 1990 do 1993, zanim przeniósł się do Kings Lynn. Z pewnością zrobił wrażenie na Asach na więcej sposobów niż tylko jazda. Ale muszę przyznać, że był spektakularnym jeźdźcem. Było trochę rozgłosu, kiedy przez jakiś czas mieszkał w pobliżu Taffy Owen, kiedy biegał po torze, jeśli tylko mógł, a potem jeździł na swoim jednokołowym rowerze (był to konwencjonalny rower ze zdjętym przednim kołem), aby ćwiczyć równowagę . Prawdziwy dziki facet.

Bobby Ott mieszka teraz na wschodzie. Wydaje mi się, że mieszka w Kentucky i jest właścicielem farmy, a może po prostu ma dużo ziemi. Kilka lat temu rozpoczął sezon bez jazdy i był w domu. Później Hull wezwał go z powrotem do Anglii. Wydaje mi się, że był to rok 1996. Potem już nie startował na żużlu. Był prawdziwym artystą.

Finał Drużynowych Mistrzostw Świata w 1993 r w Coventry:

Źródło: speedwaybikes

Zdjęcie: Scott Daloisio