Baraże jak zwykle wywołują ogromne emocje. W polskiej lidze żużlowej już nie raz zapadały niespodziewane rozstrzygnięcia takich dwumeczów. 2 listopada 52 lata temu na neutralnym torze w Opolu rozegrano trzeci mecz barażowy pomiędzy Unią Leszno a Włókniarzem Częstochowa.

W 1969 r Unia Leszno startowała na drugim szczeblu rozgrywek. Ostatecznie zawodnicy z Leszna uplasowali się na drugim miejscu tych rozgrywek.

W pierwszej lidze, zespół Włókniarza Częstochowa, po kolejnym już sezonie balansowania na granicy utrzymania się w lidze, bądź spadku, zajmuje przedostatnie, siódme miejsce. Drużyna spod Jasnej Góry, by utrzymać status pierwszoligowca musi wygrać dwumecz barażowy z Unią Leszno.

Wydawać by się mogło, iż to czysta formalność dla Włókniarza, który w dwumeczu powinien okazać wyższość nad drugoligową Unią Leszno.

Przed barażami Włókniarz wygrywa sparing z drużyną Poole Pirats 47 – 31. Jednak w pierwszym meczu, 19 października Częstochowianie wyraźnie ulegają Unii 33-45 na torze w Lesznie. Drugoligowcy mają więc sporą zaliczkę przed rewanżem z Włókniarzem.

Ale to jest tylko żużel! 26.10.1969 r. w Częstochowie walka jest bardzo ostra. Ostatecznie gospodarze wygrywają 44-32 i w dwumeczu o start w pierwszej lidze w sezonie 1970 jest remis po 77.

Główna Komisja Sportu Żużlowego w takiej sytuacji  wyznacza trzecie zawody na neutralnym torze w Opolu. Decydujące spotkanie odbyło się 2 listopada.

Wobec takiego obrotu sprawy, faworyt trzeciego meczu barażowego mógł być tylko jeden. Otóż w ramach XVIII rundy drugiej ligi, 28 września 1969 r. Unia Leszno walczyła w Opolu z Kolejarzem, który wygrał drugoligowe rozgrywki w 1969 r. Goście co prawda w Opolu ulegli miejscowym wysoko, bo 29-48, ale praktycznie miesiąc przed rozegraniem decydującego meczu barażowego mogli zapoznać się ze specyficznym, krótkim torem w Opolu.

2 listopada Unia Leszno wygrywa w Opolu trzeci mecz barażowy z Włókniarzem Częstochowa 47-31 i zapewnia sobie awans do pierwszej ligi i start na najwyższym szczeblu rozgrywek w 1970 r. Częstochowianie spadają do drugiej ligi.

Punkty w decydującym barażu zdobyli:

Unia Leszno 47:
Zbigniew Jąder 10 pkt
Zdzisław Dobrucki 9
Kazimierz Bendke 9
Jerzy Kowalski 8
Bernard Jąder 6
Zdzisław Waliński 4
Wojciech Kaczmarek 1

Włókniarz Częstochowa 31:
Stanisław Rurarz 11 pkt
Marek Cieślak 9
Lucjan Krupiński 5
Bernard Kacperek 3
Zygmunt Gołębiowski 2
Zygmunt Malinowski 1

Pokłosiem tego meczu były kary nałożone na Częstochowian. Po zakończeniu sezonu decyzją GKSŻ za niesportowe potyczki słowno – ręczne w barażach, ukarano Stanisława Rurarza. Zawodnika zawieszono na pół roku. Na taki sam okres zawieszono tor w Częstochowie.  W związku z tym drugoligowe pojedynki w sezonie 1970 r., w roli gospodarza, drużyna Włókniarza musiała rozgrywać w Łodzi, bądź Grudziądzu, lub zamieniła mecze u siebie na drugą połowę sezonu. Okres ten wykorzystany zostaje na modernizację stadionu.

Zdjęcie – media społecznościowe Unii Leszno