Z okazji 100-lecie sportu żużlowego, FIMSpeedway.com postanowił zaprezentować po pięć najważniejszych wydarzeń podczas rund SGP na stadionach, na których odbędzie się runda FIM Speedway GP w 2023.

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia jakie miały miejsce na legendarnym stadionie Marketa. Na praskim obiekcie rozegrano do tej pory najwięcej rund cyklu speedway gran prix. Nieprzerwanie od 1997 roku, w Pradze odbyło się już 29 rund. 30 zaplanowana jest na 3 czerwca wówczas rozegrana zostanie runda FIM Speedway GP Czech – Praga 2023.

DROGĄ HANCOCKA DO ZŁOTA
Speedway GP po raz pierwszy odbył się w Pradze 17 maja 1997 r., a stołeczny obiekt od tego czasu organizuje przynajmniej jedną rundę w każdym sezonie – zawody w Pradze odbywały się nawet pomimo pandemii Covid-19.

Z 29 rund rozegranych tutaj, w 22 z nich brał udział wielki Amerykanin Greg Hancock – a zwycięstwa tutaj zawsze przynosiły Kalifornijczykowi szczęście.

Wskoczył na pierwsze miejsce w tym pierwszym FIM Czech Speedway GP, pokonując ówczesnego mistrza świata Billy’ego Hamilla, który był drugi, a Tomasz Gollob zajął trzecie miejsce w finale.

To podium było zapowiedzią tego, co miało póżniej nadejść. To samo trio zajęło takie same miejsca po rozegraniu ostatniej rundy Speedway GP w 1997 roku. Hancock zdobył swój pierwszy z czterech tytułów mistrza świata w cyklu SGP.

To niewiarygodne, że zdobycie mistrzostwa świata zajęło mu kolejne 14 lat, aby wygrać SGP po raz drugi w 2011 roku. Green po drodze odniósł kolejne zwycięstwo w Pradze w tym samym roku.

POTRÓJNA KORONA CRUMPA
Jason Crump odniósł trzy zwycięstwa z rzędu na stadionie Marketa w latach 2002, 2003 i 2004, gdy rozpoczął szturm po tytuł indywidualnego mistrza świata.

Najpierw pokonał Hancocka i australijską gwiazdę Ryana Sullivana w finale w 2002 roku, po czym pokonał szwedzką legendę Tony’ego Rickardssona i ostatecznego mistrza świata Nicki Pedersen w 2003 roku.

To był trzeci rok z rzędu, w którym Crump został ze srebrem w Mistrzostwach Świata GP na żużlu, ale jego oczekiwanie na tytuł mistrza świata zakończyło się w 2004 roku i odniósł zwycięstwo w Pradze na drodze do pierwszego zwycięstwa w cyklu SGP.

W 2004 roku w praskim finale pokonał Jarosława Hampela i Rickardssona.Później Australijczykzdobył  dwa kolejne tytuły mistrza świata w 2006 i 2009 roku, ale w Pradze już nie wygrał zawodów cyklu SGP.

PIERWSZE ZWYCIĘSTWO WOFFINDENA
Przez długie lata angielscy kibice nie słyszeli hymnu Wielkiej Brytanii w trakcie ceremonii wręczania nagród na podium Speedway GP dla najlepszych zawodników rundy cyklu. Ostatni raz rundę SGP wygrał Chris Harris, który był najlepszy podczas zawodów FIM British Speedway GP 2007 w Cardiff.

Kiedy Woffinden otrzymał stałą dziką kartę na sezon 2013, bukmacherzy ustalili kurs na jego zwycięstwo 500/1. Któwówczas postawił pieniądze na młodego Brytyjczyka zarobił bardzo dużo.

Tajski 18 maja 2013 roku odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Speedway GP, pokonując w finale Krzysztofa Kasprzaka i Pedersena. Oczywiście fakt ten miał miejsce w Pradze.

Po zwycięstwie podczas ostatniej rundy Speedway GP w Toruniu w 2013 roku Woffinden zdobył pierwszy z trzech dotychczasowych tytułów mistrza świata.

Ma na swoim koncie tyle samo zwycięstw w FIM Czech Speedway GP ile ma Crump. Ponownie zwyciężał w Pradze w 2014 i 2015 roku.

DOUBLET DOYL’A
Kiedy australijski zawodnik Jason Doyle zadebiutował w Speedway GP w 2015 roku, pojawił się na największej scenie tego sportu bez żadnego doświadczenia w mistrzostwach świata – nawet jako zawodnik startujący z dziką kartą lub jako rezerwa toru. Ale bardzo szybko udowodnił, że myśli poważnie, o najwyższych lokatach, zajmując wówczas piąte miejsce na świecie.

Następnie Doyle podniósł poprzeczkę i w 2016 roku, odniósł pierwsze zwycięstwo w GP na żużlu. Było to oczywiście w Pradze, a Australijczyk w finale wyprzedził wtedy Hancocka i Harrisa.

Urodzony w Newcastle zawodnik wygrał później w tamtym sezonie jeszcze trzy rundy SGP i został pozbawiony pierwszego tytułu mistrza świata jedynie przez ciężki wypadek w przedostatniej rundzie w Toruniu, która zakończyła jego sezon.

Doyle jednak został najlepszym zawodnikiem świata w 2017 roku, po drodze odnosząc kolejny sukces w Pradze. Wtedy nawet złamana noga nie mogła go powstrzymać w wygraniu cyklu FIM SGP.

Praska runda z 2017 jest również pamiętna jako ta, podczas której czeski zawodnik w końcu stanął na podium. Vaclav Milik zajął trzecie miejsce za Doylem i Hancockiem.

„DOMOWE” ZWYCIĘSTWO VACULIKA
Żaden czeski zawodnik nigdy nie znalazł się na szczycie praskiej rundy SGP. Ale słowacka gwiazda Martin Vaculik odniósł zwycięstwo, które w 2022 roku wywołało szaleństwo na trybunach stadionu Marketa.

Vaculik miał zaledwie dwa lata, kiedy w 1992 roku Czechosłowacja pokojowo podzieliła się, tworząc dwa kraje – Czechy i Słowację. Jednak jako dziecko regularnie jeździł do Pragi, aby z bliska oglądać swoich bohaterów Speedway GP.

Gorzowska gwiazda w końcu dostała szansę na ściganie się w FIM Czech Speedway GP w 2013 roku. Ze swoich pierwszych siedmiu występów w Pradze, raz w 2020 roku dotarł do finału, kończąc zmagania na trzecim miejscu. Ale to wygrana rundy SGP w 2022 roku, sprawiła, że Vaculik rozpętał szaleństwo na stadionie Marketa. Słowak w finale pokonał Woffindena i Doyle’a.

To był emocjonalny moment dla Martina, który choć jest Słowakiem, to w Pradze zawsze jest traktowany jak narodowy bohater.

Źródło: fimspeedway.com