W tym roku obchodzone jest stulecie powstania speedwaya. Z tej okazji na stronie FIMSpeedway.com prezentowanych jest pięć najważniejszych wydarzeń SGP ze stadionów na których odbywają się tegoroczne rundy rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata.         

Dziś prezentujemy najważniejsze wydarzenia na kultowym stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie  – scenę FIM Speedway GP Polski 24 czerwca, br. Dziś 23 czerwca, odbędzie się na tym obiekcie FIM SGP2 Polski.       

1. DZIKA NOC BARTKA (2014)     
Nic nie smakuje tak dobrze, jak miejsce na podium w turnieju rozgrywanym przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik, w swoim debiucie w serii, z dziką kartą w FIM Speedway GP Polski – Gorzów w 2012 roku osiągnął świetne trzecie miejsce.

Ale dwa lata później poszedł na całość – doprowadzając swoich fanów do szału, gdy został najmłodszym w historii zwycięzcą Speedway GP, mając zaledwie 19 lat i 140 dni. 

By sytuacja miejscowych była jeszcze lepsza, na podium dołączyli do niego ówcześni koledzy ze Stali Gorzów Matej Zagar i Krzysztof Kasprzak.             

To był początek niesamowitych osiągnięć urodzonego w Szczecinie zawodnika, który zakwalifikował się do Speedway GP, wygrywając zawody FIM GP Challenge 2015 w Rybniku. Od czasu swojego debiutu w serii zdobył trzy tytuły mistrza świata SGP i kolejne zwycięstwo w Gorzowie w trzeciej rundzie SGP w 2020 roku.            

Podczas gdy Stadion im. Edwarda Jancarza nie jest już jego domowym torem, Zmarzlik z Lublina pozostaje legendą w gorzowskich niebiesko-żółtych barwach.     

2. POJEDYNEK DOYLE’A Z WOFFYM (2016)      
Gorzowski tor zawsze dostarcza niesamowitych wrażeń, ale w 2016 roku odbył się na nim prawdopodobnie najwspanialszy turniej Speedway GP wszechczasów.     

Słowa tego nie oddadzą – po prostu obejrzyj klip na YouTube – nie będziesz zawiedziony!

Krótko mówiąc, australijczyk Jason Doyle i Brytyjczyk Tai Woffinden przez cztery okrążenia zaciekle walczyli ze sobą wyprzedzając się na dystansie

Ale ostatnim wielkim atakiem na czwartym okrążeniu Doyle zadał decydujący cios i odniósł swoje trzecie zwycięstwo w sezonie, podczas gdy Chris Holder niemal niezauważalnie pokonał Zmarzlika i dotarł do mety na trzecim miejscu, ponieważ wszyscy śledzili rywalizację dwóch pierwszych zawodników w tym finale.          

To wyścig, który będzie żył wiecznie w społeczności YouTube.      

3. POLE POSITION (2011)           
W 2011 roku, zanim w Gorzowie odbyła się kolejna runda SGP, na „Jancarzu” rozegrano FIM Speedway World Cup Race Off and Final.

Polacy byli wielkimi faworytami do podium DMŚ, ale nie wszystko szło dobrze we wczesnych fazach finału, ponieważ bardzo mocna drużyna australijska podjęła ostrą walkę o zwycięstwo z gospodarzami.              

Ale nadszedł czas  Tomasza Golloba, który wówczas był zawodnikiem miejscowej Stali. Wygrał decydujący wyścig i wprowadził reprezentację Polski na najwyższy stopień podium rywalizacji SWC.

To niewiarygodne, ale okazało się, że był to jego ostatni złoty medal FIM SWC. W sumie był to jego piąty krążek w ciągu siedmiu sezonów od 2005 do 2011 roku, kiedy to poprowadził swoją drużynę narodową na szczyty światowego żużla, będąc inspiracją dla młodego pokolenia, które od tamtej pory, nadal przynosi Polakom największe sukcesy.        

4. ŚWIETNY DEBIUT VACULIKA (2012)    
Kiedy polski zawodnik Jarosław Hampel wycofał się z FIM Gorzów Speedway GP 2012 z powodu kontuzji, do rywalizacji „wskoczył” pierwszy rezerwowy serii Martin Vaculik.         

Osoby znające potencjał, jaki Vaculik regularnie prezentował w polskich ligach lub w rodzinnym mieście Zarnovica, oczekiwały na moment gdy Słowak dostanie swoją szansę w SGP.        

Dramatyczny finał Vaculi zakończył zwycięsko, wyprzedzając walczącego o tytuł mistrzowski Chrisa  Holdera i lokalną gwiazdę Zmarzlika.       

Zwycięstwo niemal zapewniło Vaculikowi stałą dziką kartę w SGP w 2013 roku. Od tamtej pory został stałym uczestnikiem w rywalizacji o tytuł OMŚ w cyklu Speedway Grand Prix          

Kolejne zwycięstwo w Gorzowie Vaculik odniósł w 2018 roku. Było to również w niezwykłym momencie. Nastąpiło zaledwie cztery miesiące po tym, jak Vaculik na brytyjskim torze Swindon doznał kontuzji kostki, która mogła zakończyć jego sportową karierę.     

Zwycięstwa w Pradze i Toruniu w zeszłym sezonie pokazują, że pierwsze zwycięstwo w Gorzowie przed 11 laty nie było niczym złym – okazało się zapowiedzią tego, co ma nadejść.         

5. ZWYCIĘSTWO THOMSENA (2022)     
Dwukrotny mistrz Danii, Anders Thomsen, jest ulubieńcem kibiców Stal Gorzów, który jako ostatni – jak do tej pory – zwyciężył w Speedway GP w Gorzowie. 

W czerwcu ubiegłego roku Thomsen wygrał SGP w Gorzowie przed ówczesnymi klubowymi kolegami z drużyny Vaculikiem i Zmarzlikiem.            

Thomsen po osiągnięciu najwazniejszeog sukcesu w swojej karierze pokazał, że jest tylko jeden sposób na świętowanie.  Zdjął kevlar i w samych majtkach ruszył na tor, by w taki sposób przejechać zwycięskie okrążenie.    

Dwa miesiące później podczas FIM GP Challenge w Glasgow, Thomsen poważnie złamał nogę. Kontuzja ta zakończyła sezon Thomsena w  202 roku.      

Jednak Duńczyk otrzymał stałą dziką kartę na serię Speedway GP 2023 i ma nadzieję, że ubiegłoroczne  zwycięstwo w Gorzowie  okaże się pierwszym z wielu następnych.            

Bilety na FIM Speedway GP Polski – Gorzów, które odbędzie się już jutro 24 czerwca są jeszcze dostępne w sprzedaży.