Jak podaje brytyjska strona klubu Belle Vue Manchester na Wyspach wprowadzono pięcioletni plan rozwoju dla brytyjskich zawodników młodzieżowych. W Anglii dostrzeżono, iż jedynym możliwym wyjściem z ogarniającego ich speedway kryzysu jest postawienie na młodzież. Postanowiono zastosować rozwiązania znane w Polsce. W składzie meczowym będzie musiał wystąpić jeden zawodnik młodzieżowy. W projekt bardzo mocno zaangażowana jest brytyjska federacja motocyklowa. Wspiera ją Eurosport UK. W obu ligach docelowo mają pojawić się nowe (stare) kluby. O pozytywnych zmianach w żużlu na Wyspach w tekście poniżej:

Promotorzy Brytyjskiego żużla są zachwyceni, wprowadzeniem nowego pięcioletniego planu, mającego na celu jak najlepszy rozwój utalentowanej brytyjskiej młodzieży w obu profesjonalnych ligach żużlowych na Wyspach.

Ponadto na sobotę 1 maja wyznaczono początek sezonu 2021 w Wielkiej Brytanii, a na poniedziałek 3 maja zaplanowano start rozgrywek Premiership.

Od tego roku każdy klub Premiership i Championship w składzie meczowym będzie miał jedną z „wschodzących gwiazd”. Ma to zapewnić szybszy rozwój młodych brytyjskich zawodników. To projekt, który doszedł do skutku po imponujących występach młodych Brytyjczyków w ostatnim czasie. 

Każda „wschodząca gwiazda” otrzyma ocenę (zostanie przyznana im średnia biegowa), a kluby Premiership zbudują swoje składy do łącznej średniej biegowej 35,5 dla sześciu zawodników oraz brytyjskiego młodzieżowca ze średnią cztery punkty lub niższą w drużynie. Kluby ligi Championship mogą zbudować skład do średniej 39 punktów dla sześciu zawodników plus młodzieżowiec ze średnią dwa punkty lub niższą, lub alternatywnie 38 punktów plus zawodnik młodzieżowy ze średnią trzy punkty lub niższą.

W planach jest zwiększenie w zespołach liczby młodych brytyjskich rajderów do dwóch w obu ligach od 2022 roku. W Premiership wystąpi sześć klubów w 2021 roku, a w 2022 r. ponownie ma dołączyć w tych rozgrywkach Swindon.
Każda drużyna rozegra 10 spotkań ligowych u siebie i 10 wyjazdowych, a ponadto zaplanowane są zawody indywidualne, po jednym turnieju na każdym torze. Plymouth wyraził także zainteresowanie dołączeniem do rozgrywek ligi Championship. Trwają dyskusje, aby uczynić z niej 12-drużynową ligę plus dodatkowo rozgrywki w systemie pucharowym. Ponadto (po niedawnym wycofaniu się z rozgrywek Championship) Somerset powróci do rozgrywek Championship w 2022 r.

Prezes British Speedway Promoters Ltd, Rob Godfrey, powiedział: „Wszyscy są podekscytowani nowym projektem pracy z młodzieżą i promowania ich w speedwayu przez okres pięciu lat. Chcemy, by jeźdźcy młodzieżowi podnosili swój poziom i rozwijali się, poprzez starty w imprezach ligowych, aż do występów w narodowej reprezentacji. Mamy wielu utalentowanych młodych zawodników, którzy chcą zrobić karierę w tym sporcie i będziemy z nimi blisko współpracować, aby umożliwić im starty  na poziomie ligowym, jako uzupełnienie doskonałej pracy z młodzieżą Neila Vatchera i akademii speedwaya.
Biorąc pod uwagę ograniczenia dotyczące startów w Polsce oraz ograniczenia co do ilości lig w których zawodnicy mogą uczestniczyć , wykonaliśmy ten ruch w stronę młodzieży – ale uważamy, że jest to właściwe postępowanie w każdych okolicznościach. British speedway wraca do światowej czołówki i po pierwsze, nie mogę się doczekać cieplejszej pogody, jaśniejszych nocy i odgłosów rozgrzewających się motocykli do nowego sezonu”. 

Wiceprzewodniczący British Speedway Damien Bates dodał: „Premiership i Championship tylko skorzystają na tym projekcie. Spodziewam się dwóch bardzo wyrównanych lig, a każdy klub jest zdeterminowany, aby w roku 2021 osiągnąć wielki sukces”.

Eurosport, pokazujący rozgrywki British Speedway, jest w pełni zaangażowany w  motywowanie młodych ludzi. Simon Downing, szef Eurosport UK, powiedział: „Ten nowy pięcioletni format nadaje ton ambicjom brytyjskiego żużla. Jesteśmy przekonani, że spowoduje to większe zainteresowanie wokół tego, o czym doskonale już wiemy, ekscytującego sportu. Perspektywa pomocy w odkryciu największych brytyjskich talentów i przyczynienie się do ich rozwoju zawodowego jest czymś, co nas naprawdę ekscytuje. Eurosport szczyci się tym, że zapewnia fanom możliwie najlepsze wrażenia podczas oglądania transmisji, a dzięki współpracy z BSP Ltd nie możemy się doczekać, aby udostępnić je na wielu naszych platformach w 2021 roku i później”.