Kim jest Martin Vaculik? Fani żużla  znają go jako jednego z zawodników pochodzącego ze Słowacji. Wyróżnia go ciężka praca, ciągła chęć  rozwoju oraz  świetne wyniki jakie osiąga na żużlowych torach. Jego profesjonalne podejście do uprawiania zawodu oraz coraz większe sukcesy sprawiają  iż coraz więcej słychać o nim nie tylko w środowisku żużlowym, ale także w szeroko pojętym świecie sportu!

Żużel płynie w jego krwi od zawsze. Swoją przygodę z tym pięknym, choć ryzykownym sportem rozpoczął już jako dziewięciolatek!  W wieku piętnastu lat Martin Vaculik otrzymał oficjalną licencję żużlową i rozpoczął  swoją karierę, która trwa do dziś. Jako siedemnastolatek miał już na koncie indywidualne mistrzostwo Czech, Wyczynu tego  dokonał nie tylko jako pierwszy w historii  Słowak, ale przede wszystkim jako najmłodszy zawodnik. To był dopiero początek sukcesów Martina.

Każdy rok to dla niego nowe możliwości, które świetnie wykorzystuje. W Mistrzostwach Świata Juniorów osiągnął siódme miejsce. W sezonie 2011 znalazł się na czwartej pozycji w finale Grand Prix Qualification Finals, co sprawiło, że został pierwszym zawodnikiem rezerwowym na sezon 2012 w walce o tytuł Mistrza Świata. Okazję do startu w zawodach Grand Prix jako rezerwowy wykorzystał w najlepszy możliwy sposób zwyciężając 23 czerwca 2012, w swoim debiucie w GP, na torze w Gorzowie Wielkopolskim.

Jego droga klubowa była kręta i przez lata startów zobaczyć go można było w barwach wielu klubów. Rozpoczynał karierę w klubie Slany. Po jakimś czasie ambicje Martina popchnęły go jednak dalej i przeniósł się do Mšeno gdzie zdobył z klubem zwycięstwo w Extra League. W Polsce i Szwecji był silnym punktem swoich drużyn. Po raz pierwszy został członkiem zespołu w swoim kraju, kiedy dołączył do nowo założonego klubu Speedway Žarnovica, gdzie reprezentował Słowację w Lidze Adriatyckiej.

Prywatnie Martin Vaculik jest uśmiechniętym, pracowitym chłopakiem, posługującym się czterema językami (czeskim, słowackim, polskim i angielskim), w pełni oddany jest swojej pasji jaką jest żużel. Jego autorytetem na torze jest Tony Rickardson, ale swoją drogę rozpoczął dzięki obserwacji poczynań swojego Taty, który był uznanym zawodnikiem.

Pierwsza i jedyna słowacka gwiazda FIM Speedway Grand Prix, Martin Vaculik, zaliczył niezapomniany debiut w Mistrzostwach Świata, wygrywając FIM Gorzów Speedway GP 2012 po zastąpieniu w tym turnieju kontuzjowanego Jarosława Hampela.

Vaculik otrzymał miejsce w serii 2013. Później był przez trzy sezony nieobecny w cyklu Speedway GP. Ponownie zakwalifikował się do turniejów SGP 2017, jako wicemistrz FIM GP Challenge 2016 w Vetlandzie w Szwecji.

Historia się powtórzyła – Vaculik po swoim powrocie do SGP wygrał na FIM Speedway GP Słowenii 2017 w Krsko. W 2018 roku stanął na podium turnieju FIM Gorzów Speedway GP – zaledwie cztery miesiące po poważnej kontuzji kostki jaką odniósł na brytyjskim torze Swindon.

Vaculik zajął – najlepsze w karierze –  piąte miejsce w Mistrzostwach Świata 2019.W następnym sezonie był dziewiąty. Cykl 2021 roku który był przerywany przez kontuzje dał mu 12. miejsce . W minionym sezonie ponownie nie omijały go kontuzje. W całym cyklu SGP zajął 9 miejsce. Ale zakończył rok dwoma zwycięstwami w GP na żużlu, po tym jak zajął pierwsze miejsce na podium zarówno w Pradze, jak iw Toruniu.

Martin Vaculik urodził się 5 kwietnia 1990 roku w słowackiej Żarnovicy. Obecnie w poleskiej ekstralidze żużlowej jest zawodnikiem Stali Gorzów Wlkp.

6 maja 2008 Vaculík uzyskał polską licencję żużlową ( Licencja „Ż” ) w Toruniu, a od 4 czerwca 2008 startuje w Drużynowych Mistrzostwach Polski jako krajowy jeździec.

Oprócz wygranych pojedynczych rund SGP, Vaculik ma na swoim koncie Indywidualne mistrzostwo Europy, które zdobył w 2013 roku. Wówczas odbyły się 4 rundy IME w Gdańsku, Togliatti, Gorican oraz finał w Rzeszowie.

Jego jedyna przygoda z brytyjskim żużlem (w 2018 r.) zakończyła się w niefortunnych okolicznościach po tym, jak złamał kostkę podczas jazdy dla Leicester Lions podczas zaledwie drugiego występu w barwach tej drużyny.

Mimo 9 miejsca w SGP 2022 przez władze zarządzające cyklem IMŚ został wybrany jako pełnoetatowy zawodnik do rywalizacji w Speedway Grand Prix 2023.

Źródła: fimspeedway.com, vaculikracing54.com