20 lipca 1991 r odbył się dwudziesty drugi finał Mistrzostw Świata Par. Gospodarzem tego wydarzenia był Poznań. W 1991 roku Poznań był gospodarzem Mistrzostw Świata Par. Na stadion golęciński przyjechali wówczas najlepsi zawodnicy na świecie na czele z wielkim Profesorem z Oksfordu – Hansem Nielsenem, Perem Jonssonem i Henrikiem Gustafssonem.

W 1989 roku Polacy byli organizatorem 20 finału MŚP. W Lesznie Piotr Świst i Roman Jankowski wystartowali korzystając z przywileju gospodarza. W gronie dziewięciu par Polacy zajęli ostatnie miejsce, bez zwycięstwa biegowego.

Działacze w Poznaniu otrzymali ogromny kredyt zaufania ze strony władz Polskiego Związku Motorowego.  Do 1991 roku imprezy rangi MŚP odbywały się tylko w dużych ośrodkach żużlowych, tj. na Stadionie Śląskim w Chorzowie , Lesznie, Wrocławiu czy też w Rybniku. W 1991 roku reaktywowano speedway w Poznaniu. Drużyna Poloneza Poznań wystartowała w drugiej lidzee żużlowej. Na torze w Poznaniu rozegrano wtedy najważniejsze dotąd zawody w historii żużla w tym mieście – Finał Mistrzostw Świata Par.

Dodatkowo był to pierwszy finał MŚP w klasycznym wydaniu, po tym jak przez pięć lat (1986 – 1990) rywalizowało po trzy pary podczas biegu. Punktacja wynosiła wówczas 5,4,3,2,1,0. Jednak wiele wypadków, w tym straszny wypadek Polaków Piotra Śwista i Ryszarda Dołomisiewicza w półfinale MŚP w 1990 roku sprawiły, że władz światowego speedwaya powróciły do wyścigów we czterech.

Działacze wyznaczyli na finał w Poznaniu Ryszarda Dołomisiewicza, Wojciecha Załuskiego oraz Piotra Śwista. Zawodnik Stali Gorzów, w tych zawodach pełnił rolę rezerwowego. Niestety, biało-czerwoni polegli na całej linii i zajęli ostatnie miejsce z dorobkiem dziewięciu punktów. Polaków pokonali nawet Włosi z Armando Castagną w składzie. Cały turniej wygrali – ogólnie rzecz mówiąc – Skandynawowie. Złoto zdobyli Duńczycy. Drugie miejsce przypadło Szwedom, a trzecie Norwegom.

Wyścig 18 Finału MŚ Par z udziałem : Pera Jonssona, Hansa Nielsena, Henrika Gustafssona, Jana O. Pedersena. W wyścigu tym Duńczycy zapewnili sobie tytuł mistrzów świata par:

Wyniki finału MŚP, Poznań 21 lipca 1991 r.:

I. Dania – 28 pkt.
Hans Nielsen – 14
Jan O. Pedersen – 14
Tommy Knudsen – ns

II. Szwecja – 24 pkt.
Henrik Gustefsson – 9
Per Jonsson – 7
Jimmy Nilsen – 8

III. Norwegia – 19 pkt.
Lars Gunnestad – 11
Einar Kyllingstad – 8
Tor Einar Hielm – ns

IV. Niemcy – 18 pkt.
Gerd Riss – 9
Klaus Lausch – 9
Tommy Dunker – ns

V. Czechosłowacja – 18 pkt.
Bohumil Brhel – 12
Zdenek Tesar – 0
Roman Matousek – 6

VI. Włochy – 10 pkt.
Armando Castagna – 9
Valentino Furlanetto – 1
Fabrizio Vesprini – 0

VII. Polska – 9 pkt.
Ryszard Dołomisiewicz – 5
Wojciech Załuski – 1
Piotr Świst – 3