Pasjonatom żużla w wieku około 60 i więcej lat świętochłowicki żużel kojarzy się przede wszystkim ze starym stadionem, tzw. hasiokiem, który znajdował się w miejscu hal produkujących blachy w dawnej hucie „Florian”. Stadion wybudowano w latach 1934-1935, między kolonią Grażyńskiego a ul. Falva (obecną Metalowców). Miał być częścią kompleksu rozrywkowo-wypoczynkowego z Domem Ludowym, z basenami, parkiem z teatrem na wolnym powietrzu. Wojna jednak przekreśliła te zamierzenia.

Zainteresowanie żużlem w Świętochłowicach sięga roku 1947, kiedy to nowa sekcja organizowała wyścigi uliczne z udziałem braci Hennków i Nierobiszów. Jednak przełomem był rok 1951, kiedy to z inicjatywy Roberta Nawrockiego, startującego wówczas w drużynie Budowlani Rybnik, bieżnię zamieniono na tor żużlowy. Prace wykonano w czynie społecznym, a tor oddano w Narodowe Święto Odrodzenia Polski, czyli 22 lipca 1951 roku.

W 1959 roku, wieku 17 lat do klubu trafia urodzony 11 marca 1942 roku w Chorzowie Lotar Dudek, który jest młodszym bratem Antoniego, który w barwach Świętochłowiczan startował od 1956 roku.

Najlepszy sezon ligowy odjechał w 1960 roku. Na zapleczu pierwszej ligi wystąpił w 9 meczach, a pod taśmą startową stawał 37 razy. Miał trzecią średnią 1,595 pkt/bieg w drużynie – po Franciszku Hudale i Janie Musze. Jego brat Andrzej miał minimalnie gorszą średnią – 1,400 pkt/bieg.

Ze Śląskiem Świętochłowice w 1962 roku wywalczył awans do pierwszej ligi. W sezonie 1963 wystąpił także w dwóch turniejach o Złoty Kask. W 1966 roku ze swoją drużyną pożegnał się z najwyższą klasą rozgrywek o DMP. Już wówczas nie należał do zawodników „pierwszego wyboru” i w spotkaniach ligowych występował coraz mniej. W Śląsku czołowymi zawodnikami byli wówczas, Paweł i Wiktor Waloszkowie, Jan Mucha, Erwin Brabański, Krystian Fołtyn, czy Józef Jarmuła.

Ukazujący się w Świętochłowicach, Rudze Śląskiej, Chorzowie i Siemianowicach – Goniec Górnośląski tak pisał 29 marca 1967 roku o nadchodzącym sezonie żużlowym zawodników Śląska Świętochłowice:

Jak informują nas działacze sekcji żużlowej, drużyna jest dobrze przygotowana do zbliżającego się sezonu. Zespół przebywał w lutym na 2-tygodniowym zgrupowaniu w jeleniogórskim. W drużynie nie zaszły specjalne zmiany. Wystąpi ona w starym zestawieniu, ale w wzmocnionym jeszcze składzie. Mucha wyleczył kontuzje i wspólnie z innymi żużlowcami walczyć będzie o… powrót do 1 ligi. Kierownictwo sekcji także nie uległo zmianom – jak to niektórzy przypuszczali. Lucjan Nowak sprawuje nadal opiekę nad drużyną a Robert Nawrocki jest w dalszym ciągu jego zastępcą. Żużlowców zaś trenują: Antoni Dudek i świetny zawodnik – Paweł Waloszek, który również wystąpi na torze.

Drużyna Śląska Świętochłowice ma do dyspozycji zawodników: bracia Paweł i Wiktor Waloszkowie, Mucha, Erwin Brabański, Krystian Fołtyn, Erwin Dudek i Józef Jarmuła. Ten ostatni poczynił wyraźne postępy i będzie – obok Waloszka, Muchy i innych jednym z najsilniejszych punktów w drużynie. (…)

W sezonie 1967 Śląsk Świętochłowice zajął pierwsze miejsce w drugiej lidze ale nie awansował do rozgrywek o DMP. Wówczas obowiązywał dwuletni system spadków i awansów. Co się odwlecze to nie uciecze i po sezonie 1968 Świętochłowiczanie awansowali do pierwszej ligi. Był to zarazem ostatni sezon startów na ligowych torach Lotara Dudka. Na drugoligowych torach wystąpił w zaledwie w dwóch meczach i 5 biegach i w wieku 26 lat zakończył żużlową karierę.

Lotar Dudek przez całą trwającą 10 lat karierę żużlową występował w Śląsku Świętochłowice. Z tego przez cztery sezony rywalizował na torach 1 ligi. Wystąpił w 92 meczach, a pod taśmą startową stawał 314 razy. Zdobył 311 punktów i 6 bonus, co daje mu średnią 1,010 pkt/bieg.

Lotar Dudek zmarł w wieku zaledwie 53 lat 22 marca 1995 roku.

Źródło i zdjęcie: fb Świętochłowice dawno temu