Jesienią 1956 roku powstała myśl, o zawiązaniu sekcji żużlowej w Unii Tarnów. Rozwój motoryzacji w Polsce sprzyjał tej idei. Jednakże, do tego pomysłu należało przekonać zarządców Zakładów Azotowych. Tej roli podjął się Marian Curyło, który wspomina ten okres: -” Gdzieś latem 56 roku, podczas polowania na kaczki w okolicy Wierzchosławic postanowiłem porozmawiać z dyrektorem – Henrykiem Gładeckim. Udane polowanie było odpowiednim momentem do tej rozmowy, chciałem wykorzystać dobry nastrój dyrektora, oraz fakt, że darzył mnie dużą sympatią. Dyrektor wysłuchał, mnie uważnie, ale nigdy nie widział meczu żużlowego i nie miał zupełnie pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi. Postanowiliśmy, że pojedziemy do pobliskiego Rzeszowa na jakieś zawody. We wrześniu znaleźliśmy się na stadionie Resovii. Dyrektor Gładecki połknął haczyk, zawody żużlowe zrobiły na nim ogromne wrażenie i powiedział: Marian robimy w Tarnowie żużel. Nie muszę chyba dodawać jak wówczas byłem szczęśliwy“.

Na początku lat 50-tych XX wieku, w Tarnowie istniały dwie sekcje motocyklowe. Jedna, działająca przy Unii preferowała turystykę motocyklową. Druga, działająca jako sekcja PZM organizowała rajdy i zawody motocrossowe.

Z inicjatywy sekcji motorowej i Polskiego Związku Motorowego pod koniec 1956 roku powstała sekcja żużlowa Unii, a jej współzałożycielami byli Tadeusz Drewniak i Władysław Widziszewski. Wiosną następnego roku bieżnię lekkoatletyczną przebudowano na tor żużlowy, wykonane zostały bandy, ogrodzenie i parking dla motocykli. Debiut ligowy nastąpił 21 kwietnia 1957 roku z AMK Kraków. Do nowej sekcji żużlowej chęć przynależności zgłosili: Benedykt Bogdanowicz, Marian Curyło, Władysław Kamiński, Zygmunt Pytko, Józef Śledź (członkowie sekcji PZM) oraz Stanisław Boda, Władysław Depta, Wilhelm Gdowski, Adolf Jagoda, Emil Kozioł, Julian Skwarek, Jerzy Świerzowski i Czesław Wiess (członkowie sekcji motocyklowej Unii).

W 1957 roku Tarnowianie wystartowali w rozgrywkach o DMP drugiej ligi. Do czasu otwarcia toru w Mościcach w roli gospodarza występowali na torze w Krośnie.

Uroczyste otwarcie toru na stadionie w Mościcach odbyło się 22 lipca 1957 roku. Po ceremonii otwarcia, przy pełnych trybunach, żużlowcy Unii starli się w towarzyskiej potyczce z drugą drużyną Sparty Wrocław. Ten mecz okazał się sukcesem tarnowskiej drużyny. Wynik – 37:17 dla gospodarzy. Kibice, który w większości po raz pierwszy doświadczyli specyficznego zapachu żużla, szaleli z radości.

Pierwszy sezon Unia Tarnów zakończyła niezaprzeczalnym sukcesem. Po zaledwie kilkumiesięcznej egzystencji w żużlowym świecie, Unia Tarnów wywalczyła trzecią pozycję w tabeli. W ciągu trzech lat tarnowska drużyna awansowała do I ligi. Triumf nie mógł być większy.

24 marca 1933 roku w Radomsku urodził się Władysław Depta. Jeszcze przed powstaniem sekcji żużlowej był członkiem sekcji turystyki motocyklowej w Unii Tarnów. Od samego początku zgłosił chęć przynależności do sekcji żużlowej jaskółek.

W drugiej lidze w barwach tarnowskiej Unii zadebiutował w wieku 26 lat w 1959 roku. Wystąpił w 6 meczach i odjechał 20 biegów. Zdobył 18 punktów co dało mu średnią 0,90 pkt/bieg.

W 1959 roku Tarnowianie okazali się najlepsi w drugiej lidze i awansowali do najwyższej klasy zmagań żużlowych w Polsce. W następnym sezonie 27-letni Stanisław Depta wystąpił tylko w 1 meczu ligowym jaskółek. W dwóch biegach zdobył 2 punkty (2,u), co dało uśrednią 1,00 pkt/bieg.

W Tarnowskiej drużynie występowali wówczas: Zygmunt Pytko, Marian Spychała, Albin Tomczyszyn, Jan Kolber, Adam Ciepiela, Marian Curyło, Władysław Kamiński, Benedykt Bogdanowicz, Eugeniusz Dzik i oczywiście Władysław Depta.

Niestety po rocznym pobycie w pierwszej lidze Unia spadła do drugiej ligi. W kolejnych sezonach Władysław Depta występuje już częściej. W 1962 roku we wszystkich 22 meczach drugiej ligi wystąpił jedynie on oraz lider Tarłowianin Zygmunt Pytko. W 83 biegach Depta zdobywa wówczas 129 punktów, co daje mu średnią 1,554 pkt/bieg.  Był to najlepszy sezon w wykonaniu Władysława Depty.

Karierę żużlową zakończył w wieku 32 lat w 1965 roku. Ogółem w ciągu trwającej siedem lat kariery Władysław Depta wystąpił w 87 ligowych meczach Unii Tarnów. Pod taśmą startową stawał 298 razy. Zdobył 341 punktów, co dało mu średnią z całej kariery wynoszącą 1,144 pkt/bieg.

Władysław Depta zmarł 25 lat temu przeżywszy 66 lat, 6 maja 1999 roku.

Źródło i zdjęcie: elitatarnowa.pl i unia.tarnow.pl