Rudolf Breslauer był synem Pawła Breslauera założyciela i prezesa Śląskiego Klubu Motocyklistów. Jego czterej bracia również uprawiali sport. Motocyklistą został jednak tylko najstarszy – Kurt. Musiał on jednak przedwcześnie zakończyć karierę po ciężkim wypadku w roku 1930. Rudolf Breslauer do klubu trafił za namową ojca w wieku szesnastu lat startując najpierw w wyścigach drogowych. Już po kilku miesiącach jazdy na motocyklu przyszedł pierwszy sukces. Breslauer wygrał wyścig szosowy na trasie Giszowiec – Mysłowice w klasie 175 ccm i wystartował w wyścigu Dookoła Śląska. W barwach SKM młody Rudolf zdobył swoje dwa złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski. W latach 1934-1939 Breslauer reprezentował SKM Sosnowiec. Trzecim i ostatnim klubem Rudolfa była Pogoń Katowice, w której startował od zakończenia wojny do roku 1954. Breslauer w swojej karierze wygrał wiele rajdów motocyklowych i wyścigów drogowych. Jeździł także na śniegu i lodzie. Rudolf Breslauer złotymi zgłoskami zapisał się nie tylko w historii żużla.

23 stycznia 1999 roku zmarł Rudolf Breslauer jeden z pierwszych indywidualnych mistrzów Polski na żużlu – w dodatku podwójny. A dlaczego? Krótkie wyjaśnienie tej sytuacji. Początki sportu żużlowego sięgają lat 30-ych XX wieku.

Pierwszy w Polsce tor żużlowy oddano do użytku 12 października 1930 r. w Mysłowicach na Śląsku. Tego też dnia odbyły się pierwsze w Polsce oficjalne zawody żużlowe

– powiedział PAP Tomasz Szczerbicki, historyk motoryzacji i autor publikacji o sporcie motocyklowym.

Już wówczas o Rudolfie Breslauerze było głośno. Dziewiętnastoletni zawodnik zwyciężył w Turnieju Otwarcia Stadionu Miejskiego w Mysłowicach. Na starcie pojawiło się wtedy czterdziestu zawodników. Zawody oglądało 15 tysięcy widzów.

Impreza, jaką przeprowadził Mysłowicki Klub Motocyklowy, była imponująca. Niezwykła ilość obecnych zawodników o światowej sławie ściągnęła na stadjon w Mysłowicach niezliczone tłumy widzów [ok. 15 tys. – przyp. red.]. Organizacja sprężysta. Imprezie sprzyjała również znakomita pogoda, toteż uzyskane wyniki stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Właściwa walka rozegrała się między asami niemieckiego sportu motocyklowego. Z góry trudno było przewidzieć, kto zwycięży, bo zawodnicy ci stoją niemal na równym poziomie. Zwycięstwo nie tylko zależało od sprawności jeźdźców, ale i od odrobiny szczęścia

– czytamy w czasopiśmie „Polonia” z 13 października 1930 r.

Popularność nowej dyscypliny sprawiła, że pierwsze mistrzostwa Polski planowano rozegrać już w 1931 r., jednak nie udało się tego zrealizować i po raz pierwszy walczono o ten tytuł w Mysłowicach 7 sierpnia 1932 r. na nieistniejącym dziś „Stadjonie Miasta Mysłowic”, w dzielnicy Słupna.

Rudolf Breslauer

Tego dnia, podczas I Indywidualnych Mistrzostw Polski w Mysłowicach, zawodnicy rywalizowali na dystansie od 4 tys. do 6,4 tys. metrów. Dystans jednego okrążenia wynosił 800 m. Zwycięzcą pierwszych w Polsce mistrzostw żużlowych był Rudolf Breslauer (1911-99). Zawodnik Śląskiego Klubu Motocyklowego Katowice (1927–33) wyróżniał się – jak ocenił Szczerbicki – znakomitą techniką i wyczuciem motocykla. Na brytyjskim Coventry-Eagle o pojemności 350 ccm pokonał rywali jeżdżących motocyklami napędzanymi wyczynowymi silnikami firmy JAP o lepszych osiągach. W Mysłowicach zdobył dwa złote medale: w klasie 350 cm3 (dystans 4800 metrów, sześć okrążeń toru) i w klasie ponad 500 cm3 (osiem okrążeń toru, dystans 6,4 tys. m).

W 1932 roku rozegrano również trzy biegi nadprogramowe. Wszystkie zakończyły się zwycięstwem Rudolfa Breslauera. Pierwszy bieg na dystansie 4 kilometrów o wędrowną nagrodę „IKC” wygrał z przewagą ponad 4 sekund nad Leopoldem Baronem późniejszym Indywidualnym Mistrzem Polski. W drugim biegu o Nagrodę Miasta Mysłowice Breslauer wyprzedził Edwarda Langera. Podobnie było w trzecim biegu o najlepszy czas dnia imienia śp. Smudy. Rudolf Breslauer 7 sierpnia, bo wtedy odbył się finał IMP, był bezkonkurencyjny.

Tego dnia w Mysłowicach rywalizowano jeszcze o tytuł mistrzowski w klasie 250 cm3. Zwycięzcą w tych zmagań został Alfred Weyl.

W latach trzydziestych Breslauer startował na motocyklach różnych marek, m.in. na szwajcarskim Condorze. W latach 1934–39 reprezentował barwy Sosnowieckiego Klubu Motocyklowego.

Przed wojną odbyły się jeszcze dwie imprezy o tytuł indywidualnego mistrza Polski w klasach 250, 350 i 500 cm3.

W 1933 rywalizowano ponownie na torze w Mysłowicach. Rudolf Breslauer najpierw był najlepszy w eliminacjach klasy 350 cm3. Później zwyciężył w biegu finałowym tej klasy motocykli. Jednak komisja sportowa dopatrzyła się jakichś nieprawidłowości podczas wyścigu finałowego i nakazano powtórzyć wyścig. Breslauer w powtórce tego biegu nie wystartował a mistrzem kraju w klasie 350 ccm został Leopold Baron, który skopiował wyczyn Breslauera z roku 1932 i triumfował w dwóch klasach.

W kolejnym roku mistrzostwa nie odbyły się. W finale IMP w roku 1935, tym razem na torze w Bydgoszczy Breslauer był piąty notując defekt w biegu finałowym. Był to ostatni przedwojenny finał Indywidualnych Mistrzostw Polski i jak się później okazało ostatni w jego karierze.

Po zakończeniu wojny startował jako zawodnik Klubu Sportowego „Pogoń” Katowice. Pod koniec lat czterdziestych zmienił nazwisko na „Edward Wrocławski”. Po prostu władze Polski ludowej zmusiły zawodnika do zmiany nazwiska.

W 1948 roku kiedy do Polski nadeszło z Anglii osiem pierwszych motocykli „Martin-JAP-ów” w Rybniku odbył się pierwszy w historii polskiego sportu motocyklowego obóz treningowy najlepszych żużlowców. W ramach tego obozu rozegrano międzypaństwowy mecz Polska – Czechosłowacja. Na torze w Warszawie lepsi okazali się Polacy wśród których startował Edward Wrocławski. Mecz zakończył się wynikiem 75:73 a Edward Wrocławski zdobył 9 punktów. Był to ostatni większy występ Wrocławskiego na żużlowym torze.

W sezonie 1959 r. jako reprezentant Automobilklubu Śląskiego zdobył tytuł Mistrza Polski w wyścigach samochodowych, startując samochodem własnej konstrukcji (SAM)z silnikiem Lancia. Zwycięzca pierwszych polskich żużlowych mistrzostw urodził się 16 kwietnia 1911 roku w Katowicach. Zmarł przeżywszy niecałe 88 lat, 23 stycznia 1999 roku.

Źródło: PAP oraz espeedway.pl

Zdjęcie tytułowe: Poznań, 19.06.1935 r zawody motocyklowe o Złoty Kask. Na prowadzeniu Rudolf Breslauer