Jakub Kroczak urodził się 25 stycznia 1984 roku. Zmarł przedwcześnie w wieku zaledwie 16 lat 20 lutego 2000 roku. Jest wychowankiem wrocławskiej Sparty. Swoją przygodę ze sportem speedrowerowym rozpoczął w wieku 9 lat – w roku 1993. Początki kariery nie były dla niego zbyt łatwe, bo wielokrotnie pozostawał w cieniu swoich starszych kolegów. Czynił jednak stałe i widoczne postępy. Największe swoje sukcesy sportowe i osobiste osiągnął w 1999 roku. Jego ambicja i wola walki sprawiała, że wielu wyżej notowanych kolegów z toru musiało poznać smak i gorycz porażki. We wrocławskiej Sparcie wiązano z nim duże nadzieje. W środowisku speedrowerowym był lubiany niemal przez wszystkich. Był skromny i koleżeński. Najlepszym dowodem na to, iż koledzy z toru pamiętają o Kubie jest reaktywowany po latach Memoriał ku czci Jego pamięci.

Młody zawodnik TMSM Sparty Wrocław Jakub Kroczak, zmarł za wcześnie, by zrobić karierę w dyscyplinie którą kochał – speedrowerze. Jednak na zawsze pozostanie nie tylko w pamięci kolegów z toru , czy kibiców.

Witold Strzelec, kolega Kuby z toru  tak Go wspomina:

Mam same pozytywne wspomnienia związane z Kubą. Był bardzo dojrzały jak na swój wiek. Poczucie humoru też miał. W sezonie 1999 z Nim i Michałem Szmajem objechaliśmy kawał Polski pociągami. Zawsze był bardzo pomocny, niczym starszy brat. W Bydgoszczy na Finale Mistrzostw Polski Par juniorów, zajęliśmy chyba czwarte miejsce (punktował tylko Kuba) a przywieźliśmy dwa puchary. Ja dla najmłodszego, Kuba dla najefektowniej jeżdżącego zawodnika. Na torze był niesłychanie waleczny.

Szarża Wrocław tak wspominała w niedzielę 19 stycznia br Jakuba Kroczaka:

20.02.2000 – ta data na zawsze pozostanie w pamięci osób, które angażowały się w speedrower we Wrocławiu na przełomie XX i XXI wieku. W tym dniu, odszedł od nas w wieku 16. lat Jakub Kroczak. Sympatyczny kolega, przyjaciel, wielki talent speedrowera. Jutro już 23. rocznica śmierci Jakuba. Czas leci, pamięć o Kubie jednak pozostała. Była, jest i będzie. Odszedłeś cicho, bez pożegnania, ale dla nas nie ma pożegnania. Gdziekolwiek jesteś, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach.

Dziś delegacja w osobach: Michał Szmaj, Witold Strzelec i Adrian Kocur, odwiedzili grób Kuby. Ustalone zostały również wszystkie szczegóły dotyczące XI Memoriału im. Jakuba Kroczaka. Szczegóły podane zostaną jutro w rocznicę śmierci.

Kuba… PAMIĘTA O TOBIE NIE TYLKO WROCŁAW.