21 kwietnia w polskim sporcie żużlowym to jedna z najczarniejszych dat w historii. O tragicznej śmierci Zbigniewa Raniszewskiego (21.04.1956 r.) pisaliśmy w tekście z 21 kwietnia ubiegłego roku: Rzeczywistość PRL-u: Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa i zacieranie śladów. Czyli śmiertelny wypadek Zbigniewa Raniszewskiego .
Jednak to nie jedyna ofiara śmiertelna z tego dnia. 44 lata po Raniszewskim śmierć poniósł inny polski żużlowiec. 21 kwietnia 2000 roku skutecznie targnął się na swoje życie Piotr Gancarz. Wtedy był już trzy lata po zakończeniu czynnej kariery żużlowej. Jak nam udało się ustalić miał żonę. Co więc go skłoniło do tak drastycznego i ostatecznego czynu? Dziś na pewno tego się już nie dowiemy.
Stres jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o rozpoczęciu epizodu depresyjnego. W sporcie stresorem jest nie tylko negatywne wydarzenie, kontuzja czy porażka, ale nawet to radosne, jak zdobycie upragnionego trofeum. NIH (amerykański Narodowy Instytut Zdrowia) wyróżnia szczególny przypadek zaburzenia u sportowców, który określa mianem depresji post-rywalizacyjnej. W trakcie przygotowań do rozgrywek lub turnieju zawodnik skupia się na osiągnięciu celu. Po jego uzyskaniu lub utracie pozostaje pustka, z którą nie potrafi sobie poradzić.
Tę koncepcję potwierdzają badania psychologów z Monachium, według których zawodnicy z dyscyplin indywidualnych są bardziej podatni na depresję, niż ci, którzy rywalizują z drużyną. Niestety jak widać problemy psychiczne mogą dotknąć każdego. A depresja pojawia się nagle i niezauważalnie dla osób nawet z najbliższego otoczenia. Na rozwój tej choroby ma wpływ długotrwały stres.
Piotr Gancarz urodził się 19 maja 1970 w Kolbuszowej. Był wychowankiem Stali Rzeszów. Licencję żużlową uzyskał w wieku 17 lat. Sport żużlowy uprawiał w latach 1987–1997, reprezentując barwy klubów Stali Rzeszów (1987–1989, 1991–1995, 1997), KKŻ Krosno (1990, 1997) oraz Wandy Kraków (1996).
W sporcie żużlowym wielkich sukcesów nie osiągnął . Największe miał w wieku młodzieżowym.
W 1989 r. zdobył w Rzeszowie brązowy medal młodzieżowych drużynowych mistrzostw Polski. Wówczas zwyciężyła ekipa Polonii Bydgoszcz 37 pkt., przed Apatorem Toruń 34 pkt, Stalą Rzeszów 30 pkt. I Unia Leszno 19 pkt. Żurawie występowały wtedy w składzie: Romuald Janusz, Janusz Ślączka, Piotr Gancarz, Krzysztof Ciepiela i Tadeusz Hajt. Gancarz (podobnie jak dwóch kolegów z drużyny) zdobył w tym finale osiem punktów.
W 1991 r. wystąpił w dwóch finałowych turniejach o „Srebrny Kask”, zajmując w końcowej klasyfikacji XIV miejsce.
Był także finalistą młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski (Toruń 1991 – XV miejsce). Dwukrotnie walczył w finale młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych (Gdańsk 1989 – VI miejsce, Gorzów Wielkopolski 1991 – VI miejsce).
21 kwietnia 2000 roku Piotr Gancarz zginął śmiercią samobójczą. Został pochowany na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.