20 mln zł rocznie będzie wydatkowanych przez kluby PGE Ekstraligi na szkolenie i drużynę rezerw. Taka jest strategii spółki zarządzającej rozgrywkami na kolejne 4 lata. Przed ostateczną decyzją, kluby mają czas na swoje uwagi.

Skąd pieniądze na szkolenie? Zapewni je nowy kontrakt telewizyjny. Rozwój dla sportu żużlowego i nowe szanse dla dyscypliny zapewnić mogą tylko młodzi zawodnicy. Od sezonu 2022 kluby w PGE Ekstralidze będą musiały obowiązkowo zgłosić do odrębnych rozgrywek drużynę rezerw. Jest już nazwa nowej rywalizacji. To U24 Ekstraliga.

Mecze drugich zespołów rozgrywane będą na torach ekstraligowych, obowiązywał będzie na nich osobny regulamin rozgrywek oraz co najważniejsze – limit wieku dla zawodników uczestniczących, który wyniesie 24 lata. W rozgrywkach U24 Ekstraliga nie będą mogli startować tzw. goście.

Przypomnijmy, że było wiele spekulacji odnośnie drużyn rezerwowych w PGE Ekstralidze. W mediach podawano m.in., że zespoły będą rywalizowały w drugiej lidze, ale ostatecznie każdy klub w PGE Ekstralidze będzie posiadał odrębny zespół, a w kadrze klubu w trakcie sezonu będzie musiało znajdować się minimum 8 zawodników do 24 roku życia, w tym minimum 4 krajowych zawodników młodzieżowych.

Do drugiej drużyny będą mogli być zgłaszani i będą mogli brać udział w meczach także zawodnicy, którzy ukończyli 15. rok życia.

Aby zadbać o szkoleniowy aspekt rywalizacji i odpowiednią politykę startową dla zawodników prezentujących niższy poziom sportowy, wprowadzone będą ograniczenia. W U24 Ekstralidze nie będą mogli jeździć zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie rozgrywkowym uzyskali w rozgrywkach PGE Ekstraligi średnią biegopunktową 1,500 lub wyższą.

Zawodnicy będą mogli być zgłaszani równocześnie do pierwszej i drugiej drużyny, a w przypadku podpisania w trakcie sezonu kontraktów z nowymi zawodnikami, klub PGE Ekstraligi w terminie trzech dni od potwierdzenia zawodnika zobowiązany będzie przesłać do Komisji Licencyjnej aktualną listę pierwszej i drugiej drużyny. Kadra klubu PGE Ekstraligi po każdej zmianie (zawodnik przychodzący lub odchodzący) musi spełniać wymogi liczby zawodników w drugiej drużynie.

U24 Ekstraliga będzie rozgrywana według stawek regulaminu finansowego PGE Ekstraligi. Nie ustalono jeszcze dnia tygodnia, który będzie dniem meczowym, ale wiadomo już, że zawodnicy nie będą mogli brać udziału tego samego dnia w zawodach ligowych pierwszej i drugiej drużyny.