Dziś 45 lat kończy Adam Skórnicki, żużlowiec, menadżer a obecnie członek naszej kadry narodowej w long tracku. Dzisiejszy jubilat urodził się w Dusznikach (Wielkopolskie) 22 października 1976 r. Sqóra licencję uzyskał w 1993 r, jednak debiut w ekstra ligowej Unii Leszno zaliczył rok później.

W debiutanckim sezonie mając 18 lat odjechał 17 biegów i osiągnął średnią 0,706 pkt/bieg. Barw Unii Leszno bronił do 1999 r.

W międzyczasie w 1996 r startując w barwach klubu, którego jest wychowankiem osiągnął najwyższą średnia w karierze w 1 lidze. W 76 biegach 187 punktów (wraz z bonusami) co dało mu średnią 2,461 pkt/bieg.

W 1999 r reprezentując Unię Leszno Sqóra uzyskał najlepszą średnią w karierze w występach na najwyższym szczeblu rozgrywek ligowych. W 91 biegach zdobył 161 punktów (wraz z bonusami) co dało mu średnią 1,769 pkt/bieg.

Z kolei po przenosinach do Poznania w 2006 r w drugiej lidze odjechał 71 biegów zdobywając 186 punktów (z bonusami) co dało mu najwyższą drugoligową średnią w karierze wynoszącą 2,620 pkt/bieg.

Sqóra startował na żużlu do 2017 r, kiedy to po dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją, w drugiej lidze w barwach Kolejarza Rawicz odjechał 44 biegi zdobywając 90 punktów i 2 bonusy, co dało uśrednią 2,091 pkt/bieg.

15 maja 2014 r miał groźny wypadek startując w meczu ligi angielskiej pomiędzy Birmingham Brummies a Kings Lynn Stars. Skórnicki uszkodził wówczas nogę oraz biodro. W czerwcu 2014 został menadżerem zespołu Fogo Unii Leszno, z którym w tym roku zdobył srebrny medal DMP. Rok później, w sezonie 2015, jako menadżer doprowadził leszczyński zespół do zdobycia tytułu drużynowego mistrza Polski.

W całej swojej karierze w klasycznym żużlu Sqóra wystąpił w 301 meczach. Odjechał 1.350 biegów. Zdobył 2.193 pkt i 269 bonusów. Dało mu to średnią 1,824 pkt/bieg.

Największy sukces w osiągnął w 2008 r. Sqóra reprezentował wówczas barwy PSŻ-tu Poznań. W 65 edycji Indywidualnych Mistrzostw Polski rozegranych 9 sierpnia na torze w Lesznie był najlepszy.

Adam Skórnicki zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski wygrywając w finale swoje wszystkie biegi. Startujący z numerem 6 Sqóra w pokonanym polu zostawił min takich zawodów jak: Jarosław Hampel, Grzegorz Walasek, Tomasz Gollob, Krzystzof Kasprzak, Piotr Protasiewicz czy Tomasz Jędrzejak.

W tym samym roku jeszcze przed finałem IMP, 17 maja na stadionie Olimpii w Poznaniu Sqóra zorganizował turniej żużlowy Adam Skórnicki – 15 lat startów na żużlowych torach. Zawody miały bardzo silną obsadę. Wystartowała w nich zarówno polska jak i światowa czołówka żużlowców. Zawodników podzielono na cztery zespoły, a turniej miał formułę czwórmeczu. W poznaniu wystartowali min: Leigh Adams, Jason Crump, Davey Watt, Greg Hancock, Joe Screen, Adam Skórnicki, Grzegorz Walasek, Rafał Dobrucki, Sławomir Drabik, Przemysław Pawlicki.

Adam Skórnicki zaprosił też na swój turniej gwiazdy światowych torów żużlowych sprzed lat: Józefa Jarmułę, Romana Jankowskiego i Sama Ermolenkę.

Obecnie Adam Skórnicki podjął wyzwanie i wraz ze Stanisławem Burzą oraz Marcinem Sekulą jest w kadrze narodowej Polski w long tracku. W bieżącym sezonie reprezentacja Polski miała pierwszy raz w historii wystartować w finale Drużynowych Mistrzostw świata na długim torze, jednak z powodów pandemii turniej ostatecznie odwołano. Mamy nadzieję, że do debiutu naszej drużyny narodowej w tej odmianie żużla dojdzie w przyszłym sezonie.

Adam Skórnicki występował często w kevlarach z frędzlami. Wzięło się to z młodzieńczych fascynacji Sqóry. Adam mówił otwarcie że chce zostać albo żużlowcem, albo … Indianinem.

W jednej ze swoich wypowiedzi tak opowiada o swoich zainteresowaniach: Były takie czasy, kiedy myślałem tylko o żużlu i o obejrzanych westernach. Od młodego bardziej kibicowałem Indianom niż kowbojom. Mieszkałem w sąsiedztwie lasu więc miałem warunki, żeby bawić się Indianina. Znikałem w lesie na parę godzin i kiedy robiłem się głodny wcinałem jagody, jeżyny itp. Zawsze imponowała mi dzikość i niezłomność charakteru Indian. Podobało mi się ich zgodny z naturą styl życia i uwielbienie wolności.

W swojej karierze Adam Skórnicki reprezentował wiele klubów. W Polsce startował w Unii Leszno, Włókniarzu Częstochowa, Kolejarzu Rawicz, Starcie Gniezno, PSŻ-cie Poznań, Wybrzeżu Gdańsk, Ostrovii Ostrów Wlkp.

W Wielkiej Brytanii w latach reprezentował barwy Wolverhampton Wolves, Lakeside Hammers, Oxford Cheetahs, Belle Vue Aces, Poole Pirates

W Szwecji Sqóra bronił barw klubów: Valsarna Hagfors, Bajen Speedway Sztokholm, VMS Elit Vetlanda, Rospiggarna Hallstavik, Vargarna Norrkoeping

W Niemczech występował w AC Landshut.

Adam Skórnicki i Józef Jarmuła (tyłem)